301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


پنج‌شنبه 31 اردیبهشت‌ماه سال 1388 ساعت 15:08

۱۶۷. مناظره


چندین ساله که من همیشه عملکرد صدا و سیما در زمان انتخابات رو مسخره می کنم. واقعا در مقایسه با کشورهای دیگه ای که توش زندگی کردم٬ از لحاظ عمق محتوایی ضعیف بوده. البته بندگان خدا سعیشون رو می کنن ولی خوب وقتی استعداد و فکر نباشه٬ نتیجه کمابیش همین می شه. بگذریم.

در دوره ی قبلی انتخابات این ضعف صدا و سیما تا حدودی با یک حرکت بهبود پیدا کرد. بله... اون برنامه ای که توش با هر کدوم از نامزدها و با هرکدوم از نماینده های نامزدهای انتخاباتی صحبت کردن رو می گم. ولی همیشه مهمترین انتقاد من این بوده که باید مناظره ی تلویزیونی بذارن. توی آمریکا حتما می دونید که قبل از انتخابات ریاست جمهوری همیشه منظاره ی بسیار مهم و پر بیننده ای بین دو نامزد انتخاباتی دموکرات و جمهوری خواه انجام میشه. یک رسم هست در واقع.

این که این مناظره به رای دهنده ها چه قدر کمک می کنه که انتخاب بهتری داشته باشن یک طرف؛ ولی یک مساله ی مهمتری هم وجود داره و اون هم اینه که وقتی یک بیننده نامزدهای انتخاباتی رو در یک مناظره رودرروی هم میبینه٬ به طور کلی مساله ی انتخابات و نامزد انتخاباتی رو جدی تر میگیره و موضوع براش ملموس تر می شه.

داشتم توی اینترنت می گشتم که دیدم بالاخره امسال صدا و سیما فهمید که مناظره ی تلویزیونی چیز به درد بخوریه...

صدا و سیما اعلام کرد؛

جدول پخش مناظره کاندیداهای انتخابات دهم
مناظره ها از شبکه ی 3 و از ساعت 22:30 الا 24 انجام می شن:
12 خردادمهدی کروبیمحسن رضایی
13 خردادمحمود احمدی‌نژادمیرحسین موسوی
14 خردادمیرحسین موسوی محسن رضایی
16 خردادمهدی کروبیمحمود احمدی‌نژاد
17 خردادمیرحسین موسویمهدی کروبی
18 خردادمحسن رضاییمحمود احمدی‌نژاد


ابزار امتیاز دهیچهارشنبه 30 اردیبهشت‌ماه سال 1388 ساعت 22:52

۱۶۶. حکایت


چند روزیه بیش از حد حرف زن زدم. بسه دیگه. با یک حکایت خوشگل موضوع رو عوض می کنم که وبلاگ چند بعدی بودن خودش رو از دست نده.
راجع به یک موضوع بی ربط می نویسم که برای جالب بوده. چرا آدما سر قبر خوشگل داشتن انقدر اهمیت قائل می شن؟! توی فرانسه هم مثل ایرانه. حتی شاید بدتر.

--------------------

روزی ملا نصرالدین از گورستان عبور می کرد. قبر طولانی و مجللی رو دید. از شخصی پرسید اینجا چه کسی دفن شده مگه؟ شخص پاسخ داد: این قبر علمدار لشکره. ملا با تعجب گفت: مگه اونو با علمش دفن کردن؟!


ابزار امتیاز دهیچهارشنبه 30 اردیبهشت‌ماه سال 1388 ساعت 02:03

۱۶۵. نگاه ابزاری به زن ها


یک مقاله ی عجیب در مورد نگاه ابزاری به زن ها پیدا کردم که من رو کاملا تحت تاثیر قرار داد. این واقعا شوکی بود در حد خودش. هنوز نمی دونم باید چی بگم ولی به نظرم قابل تامل بود. توی قسمت کامنت های پست قبلی در جواب به آقا/خانوم رهگذر لینکش رو گذاشتم ولی متاسفانه ایشون استفاده نکردن. ولی برای دوستان دیگه این جا یک نوشته کامل رو بهش اختصاص می دم. دقت کنین که مقاله از مجله ی scientific american هست که دوستان اهل علم حتما باهاش آشنان و از اعتبارش چیزی شنیدن.

مقاله این طور می گه که:

محققین دانشگاه Princeton آمریکا در آزمایشی حساسیت مغز مردها به عکس هایی از زن های نیمه لخت رو امتحان کردن. در این آزمایش عکس هایی از زن ها با لباس مایو به تعدادی مرد نشون دادن و در عین حال فعالیت مغزشون رو اندازه گیری کردن. هنگام اندازه گیری محققین مشاهده کردن که در همچین موقعیتی: اولا حافظه ی مردها بهتر کار می کنه!!! دوما  قسمت های premotor cortex و posterior middle temporal gyrus مغزشون فعال میشه. حالا شاید سوال کنین که این قسمت های مغز چه اهمیتی دارن و چه قسمت هایی هستن؟ جواب عجیب اینه که: این قسمت های مغز دقیقا همون قسمت هایی از مغز مردها هستن که موقعی که اونا بخوان از  ابزار (مثلا از یک پیچگوشتی برای باز کردن یک پیچ) استفاده کنن فعال می شن!!! یعنی در واقع عبارت «نگاه ابزاری به زن ها» که در جامعه شناسی و غیره به کار میرفته -بدون این که در بدو استفاده معنی فیزیولوژیک داشته باشه- یک پدیده ی علمی و طبیعیه!

برای من یکی که شدیدا عجیب بود. حالا این که چه باید کرد یا چه باید گفت رو می ذارم به عهده ی خودتون! در ضمن دوستانی که می خوان دوباره عقلشون رو تعطیل کنن و به من بد و بیراه بگن که چرا همچین مطالبی رو این جا می نویسم خودشون رو ضایع نکنن لطفا. این مسئله اصلا به اعتقاد من ربطی نداره!!! صرفا یک یافته ی علمیه.

اگر دوستان مایل هستن که اصل مقاله رو به زبان انگلیسی بخونن می تونن اینجا رو کلیک کنن. دوستانی که ترجیه می دن این مقاله رو به صورت صوتی داشته باشن می تونن اینجا رو کلیک کنن.

(توی انتخاب عکس برای این نوشته هم خیلی دقت کردم! )


ابزار امتیاز دهیدوشنبه 28 اردیبهشت‌ماه سال 1388 ساعت 19:15

۱۶۴. جنبش احقاق حقوق زنان


سلام.

مدتیه که توی ایران حرف حقوق از دست رفته ی زن ها زده می شه و انواع و اقسام جنش ها برای رفع تبعیض و این چیزا راه اندازی شده. مامان گل من هم سردمدار گوشه ای از این جنبش ها است و توی این زمینه ماشالله فعالیت زیادی می کنه. از فعالیت حزبی گرفته تا برنامه سازی و نشست با مسئولین و دیدار با نماینده های مجلس و غیره غیره.

این که جنبش زن ها چیه و چه تبعیض هایی رو می خوان رفع کنن جای بحث داره. ولی من نمی خوام اون بحث رو انجام بدم. اگه اجازه بدین٬ می خوام راجع به ماهیت این جنبش ها و این حرکت ها نظرم رو بگم.

ببینین به نظر من بسیاری از زن هایی که دنبال رفع تبعیض و این نوع چیزها هستند روی موجی از اشتباه و گیجی و توهم حرکت می کنند.
توضیح ساده اینه که توی تاریخ همواره از زن ها استفاده ی ابزاری شده٬؛ این چیزیه که وجود داشته٬ داره و خواهد داشت. یعنی انفکاک ناپذیر از جامعه ی انسانیه. دوستان متوهمی که برای رفع تبعیض و این جور چیزا داد و فریاد می زنن با شنیدن این اصل حتما جا می خورن! ولی متاسفم چون گرچه تلخه ولی کاریش نمی شه کرد. این موضوع همواره بوده و خواهد بود. دلیلش هم کاملا به طبیعت زن و مرد بر می گرده (دوستانی که علاقه دارن می تونن به کتاب های روان شناس معروف اتریشی زیگموند فروید مراجعه کنند.) البته از جوانب دیگه ای زن ها از مردها استفاده می کنند که اون هم جای بحث خودش رو داره. ولی به طور کلی اتفاقا توی کشورهای غربی که مثلا آزادی هست و حق و حقوق زن ها رعایت میشه٬ استفاده ی ابزاری از زن ها خیلی بیشتر از توی کشور خودمونه.
در واقع این راهی که زن های ما می خوان برای احقاق حقوقشون برن به ترکستانه. نمونش هم توی دنیای غرب واضح و آشکار جلوی چشممه. من نمی دونم چرا چیز به این سادگی رو نمی فهن این زن های به اصطلاح آزادی طلب. می خوان این راه اشتباه رو که قبل از ما اروپایی ها و آمریکایی رفتن تکرار کنن!؟ البته که توی غرب زن وزیر و زن مدیر داریم؛ و همین زن وزیر و مدیر هستن که این راه رو جذاب می کنن. ولی باید یاد بگیریم که ذهنمون رو آزاد کنیم و همه جانبه به موضوع نگاه کنیم. این نکته های جذاب به دست آمده با جنبش های زن ها در کشورهای غربی رو باید بگذاریم کنار دستآورد ها و فاجعه های دیگه ای که از این جنبش ها حاصل شده (مثل تبلیغی که همین پری روزها دیدم: استفاده از زن لخت برای فروش پنیر!). این دوستان حامی جنبش زن ها و غیره فقط قسمتای خوش مزه و جذابش رو می بینن ولی من دارم سعی می کنم با توجه به همه ی ابعادش حرف بزنم.
البته البته البته که مقداری از حقوق زن های ما در نظر گرفته نشده و باید بهش رسیدگی بشه. و البته که یک سری مشکلات در قانون مدنی ما وجود داره. ولی این مشکلات در مقایسه با این همه هوچی گری و جنبش و غیره بسیار اندک هستن. . به عبارتی٬ بیش از ۹۵ درصد این جنبش ها به ترکستان می رن. ولی اگر منظور اون کمتر از  ۵ درصدیه که حرف حساب می زنن... قدمتون روی چشم. من هم به نوبه ی خودم ازتون حمایت می کنم!


ابزار امتیاز دهییکشنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1388 ساعت 20:21

۱۶۳. ذهن چند بعدی


متاسفانه بعضی ها حرفای پست قبلی رو خوب نفهمیدن. البته حق هم می دم بهتون. چیزیه که بدون تعمق حاصل نمی شه. بذارین با توضیح بیشتر کمک کنم... امیدوارم به درد بخوره: ببینین٬ مسئله ی دربونا فقط یه مثاله. من این مثال رو براتون زدم که بهتون نشون بدم که وقتی توی زندگی با یک موضوع مواجه شدیم٬ این یک هنره که بتونیم از این همه زاویه نگاهش کنیم. شما هر موضوعی که دوست دارین رو برای خودتون بذارین وسط٬ بعد ببینین که آیا می تونین چندین زاویه برای نگاه کردن بهش پیدا کنین یا نه.
اگر می تونین این کار رو بکنین٬ اولا بهتون تبریک می گم٬ و بعد باید وارد مرحله ی بعدی شین٬ و اون هم ترتیب بندی نقطه نظرها و تشخیص زاویه های بهتره.
اگر هم نمی تونین چندین زاویه در نظر بگیرین٬ باید یاد بگیرین! چون این موضوع نشون دهنده ی «چند بعدی بودن» دید آدمه.

--------------------

در همین راستا کتاب Flatland رو توصیه می کنم. یک کتاب جالبیه که از سال 1884 که توسط مدیر مدرسه ی انگلیسی نوشته شده، تا کنون در نوع خودش بی بدیل بوده. البته امیدوارم ترجمه ی فارسیش وجود داشته باشه، چون انگلیسیش براتون سخته فکر کنم.

کتاب در مورد یک «مربع» هست که همیشه در دنیای دو بعدی خودش زندگی کرده... تا روزی که با یک کره (یعنی یک موجود 3 بعدی) آشنا می شه و ناگهان متوجه می شه که بیش از 2 بعد در دنیا وجود داره. ولی آشنا شدنش با مفهوم «چند بعد» شروع درگیری ها، ارتقاع فکری، و البته مشکلاتش می شه... در واقع این داستان یک استعاره از ذهن های محدود ما انسان هاست. اگر بتونیم خودمون رو تربیت کنیم که از زاویه های مختلف به موضوع ها نگاه کنیم٬ و فراتر از نگاه های واضح و اولیه ذهنمون رو گسترش بدیم٬ درکمون افزایش پیدا می کنه.

این هم یک کلیپ برای معرفی فیلمی که از روی این کتاب ساختن:ابزار امتیاز دهی


1 2 3 4 5 ... 8 >>