301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


یکشنبه 31 خرداد‌ماه سال 1388 ساعت 15:16

۲۲۳. مدرک!


چه کسی داره موش می دوونه و از آب گل آلود ماهی می گیره؟

"مدرکی" دیدم که عده ای به عنوان "مدرک" برای اثبات تقلب در انتخابات بهش استناد می کردن. یه نامه بود که توش مثلا از بالا دستور اومده بود که در اعلام نتایج انتخابات تقلب کنید!

حالا نامه اشکال املایی نداشت، که داشت

تاریخ داشت، که نداشت

مهر فوتو شاپ شده نداشت که داشت!

ای بابا!!!! حالا یه عده این وسط جوگیر می شن و به خاطر همین چیزا می رن جلو باتوم!

اگه این وسط یکی جونشو از دست بده، تقصیر کیه؟ کی داره این وسط موش می دوونه؟


ابزار امتیاز دهییکشنبه 31 خرداد‌ماه سال 1388 ساعت 13:51

222. چند خبر


گروهی از عوامل مسلح گروهک تروریستی منافقین در اغتشاشات دیشب بازداشت شده‌اند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس ، در جریان اغتشاشات دیشب تهران تعدادی از عوامل مرتبط با گروهک تروریستی منافقین همراه با مقادیر معتنابهی به سلاح گرم بازداشت شده‌اند.

این گروه در نقاط مختلف به صورت کور به تجمع‌ها خیابانی و نیروهای انتظامی تیراندازی می‌کردند.

برپایه این گزارش در جمع بازداشت شدگان مادر و دختری از خانواده یکی از معدومان منافقین حضوردارند.

از این گروه تروریستی سلاح‌های ام پی فایو،‌ کلت کمری ، نارنجک و کوکتل مولوتوف به دست‌آمده است.

یکی از این منافقین بازداشت شده در اعتراف خود اظهار داشت: من 3 ماه در مقر اشرف ـ مقر گروهک منافقین در عراق ـ بودم و در آنجا آموزش‌ دیدم.

---------------

قشاوی (سخن گوی وزارت امور خارجه) با اشاره به موضع‌گیری مقامات کشورهای غربی،‌ تصریح کرد: نکته جالب توجه و زمینه مشترک همه اظهارات مقامات غربی این است که نه اوباما، نه مرکل، نه سارکوزی و نه مقامات دیگر کشورهای غربی،‌ هیچکدام مردم ایران را به قانون دعوت نکردند و آنها با این پیش‌فرض نژادپرستانه خود که ایرانیان مردمی جهان‌سومی هستند و قانون فقط مال غربی‌هاست، حتی در یک جمله مردم را به قانون دعوت نکردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص ادعاهای مقامات غربی مبنی بر بی‌طرفی در انتخابات ایران نیز تأکید کرد: این ادعای آنها مثل این است که بنده بگویم حرفی که من می‌زنم به من ربطی ندارد.

قشقاوی افزود: صدای آمریکا و بی‌بی‌سی دو شبکه دولتی متعلق به کشورهای آمریکا و انگلیس هستند نه شبکه‌های خصوصی و بودجه آنها در کنگره آمریکا و پارلمان انگلیس تصویب می‌شود و بلندگوی دیپلماسی کشورهایشان هستند.

---------------

رئیس مجلس شورای اسلامی در برنامه زنده شبکه 2سیما مطالب مهمی درباره انتخابات بیان کرد.

لاریجانی گفت: بخش عمده‌ای از مردم تصورشان در باره نتیجه انتخابات با نتیجه رسمی متفاوت است. باید به این تصور احترام گذاشت و حساب این جمعیت زیاد را با گروهی اغتشاش‌گر مخلوط نکرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در باره برخی شائبه‌ها گفت: اگرچه شورای نگهبان را افراد متدینی تشکیل می‌دهند اما کاش برخی اعضای آن به نفع یک کاندیدای خاص وارد میدان نمی‌شدند.

علی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شورای نگهبان باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کند تا اعتماد مردم در رسیدگی به تخلفات جلب شود . 

وی گفت: این شورا به لحاظ قانونی می‌تواند از افرادی برای رسیدگی به تخلفات استفاده کند که موجب اعتماد مردم شود.

رئیس مجلس از نامزدها خواست مطالبات خود را در چارچوب قوانین پیگیری کنند. 

وی همچنین با اشاره به اینکه حساب اکثریت مردم از عده‌ای آشوب طلب جداست به نیروی انتظامی و بسیج گفت که با مردم مهربان باشند.

لاریجانی گفت: صداو سیما نباید به گونه‌ای رفتارکند که موجب تحریک احساسات مردم باشد. 

وی همچنین اظهار کرد: مسئولان باید فضایی را ایجاد کنند که مردم احساس کنند می‌توانند حرفشان رابزنند. مسئولان باید فضایی غیر از خیابان‌ها را برای تجمع در اختیار معترضان قرار دهند و ضمنا صداوسیما فرصت را به منتقدان بدهد.

رئیس مجلس در پایان از مسئولان و نامزدها خواست فضا را آرام کنند.

-----------------

به گزارش شبکه ایران، پنج تن از اعضای خانواده حجت الاسلام والمسلمین اکبر هاشمی رفسنجانی که در بین آنها فائزه هاشمی نیز به چشم می‌خورد، شب گذشته توسط ماموران امنیتی شناسایی و با حکم مرجع قضایی دستگیر شدند.

به گزارش خبرنگار شبکه ایران فائزه هاشمی، دختر وی، همسر حسین مرعشی، دختر مرعشی و خواهر زن وی از جمله دستگیر شدگان هستند.

-----------------

این آخری هم برای خروج از جو:

یک بانوی 25 ساله که به خاطر نازایی ، سه سال تحت درمان بود دیروز در بیمارستان استاد «مطهری» مادر شش قلو شد ؛ سه پسر و سه دختر.

وزن خواهران و برادران کوچولو 800 تا 1200 گرم است اما حال دو نفر از آنان رضایتبخش نیست.این بچه ها در هفت ماهگی ، سزارینی به دنیا آمده اند و هم اکنون در دستگاه شیشه ای تحت مراقبت های ویژه قرار دارند.

همچنین یک زن بندرعباسی در نخستین تجربه بارداری چهار قلو زایید و مادر سه دختر و یک پسر شد.هر کدام از سه خواهر و یک برادر نورسیده که سزارینی هستند 1250 تا 1450 گرم وزن دارند و در سلامت کامل به سر مى‌برند.

دکتر «ملکه بهمن زاده» متخصص زنان و زایمان بیمارستان «خلیج فارس» می گوید : زن بندرعباسی که از نازایى رنج می برد با لقاح مصنوعى باردار شد و سرانجام به آرزویش رسید.گزارش ایسکانیوز می افزاید ، این نخستین چهارقلوزایی در بیمارستان «خلیج فارس» به شمار می آید.28 فروردین 1388 نیز به فاصله سه روز پس از آن که مادر 28 ساله ای در بیمارستان «بعثت» سنندج ، دو دختر و دو پسر به دنیا آورد یک زن در بیمارستان حضرت «علی بن ابیطالب» زابل چهار قلو زایید. 


ابزار امتیاز دهییکشنبه 31 خرداد‌ماه سال 1388 ساعت 02:50

221. وزیر اسبق نفت


این نامه مال چند هفته پیشه ولی می دونم بعضی از دوستان خبر ندارن:
------------------------

بسمه تعالی
جناب آقای دکتر احمدی نژاد
رئیس محترم جمهوری

با سلام و احترام ، به استحضار می رساند که جنابعالی در برنامة مستند جمعه مورخ ٠٨/٠٣/١٣٨٨ در سیمای جمهوری اسلامی در خصوص بعض طرحهای نفت اظهار داشتید (پیاده شده از نوار): "پالایشگاه گاز پارسیان که بزرگترین پالایشگاه گازی کشور است در همین دولت کلید خورد ، ‌در همین دولت هم تمام شد. اصلاً ما نرسیدیم برویم افتتاح کنیم . بسیاری از پتروشیمی ها ، اینهاست ، بعضی از فازهای پارس جنوبی ، فاز ٩ و ١٠ در این دولت شروع شد ، در این دولت هم تمام شد. " 
در خصوص بیانات جنابعالی ، اگر از منظر منافع ملی به موضوع نگاه کنیم ، به نظر اینجانب چندان فرقی ندارد که یک طرح را چه کسی شروع کرده و چه کسی به پایان رسانده است و آنچه مهم است منافع ملی ایران و ایرانیان و اینست که به هر حال منفعتی به مردم برسد و خدمتی برای آنان انجام شود ، لیکن با توجه به اهمیتی که گزارشهای ریاست جمهوری و مقامات عالیرتبة نظام برای مردم دارد ، بر خود لازم دیدم که مطالب زیر را به استحضار برسانم : 
١. در خصوص آنچه دربارة طرح پارسیان اعلام کرده اید که این طرح در دولت نهم آغاز و به اتمام رسیده است ، به استحضار می رساند که طرح جامع پارسیان ، شامل توسعه میدانهای گازی تابناک ، شانول ، وراوی و هما و ایجاد پالایشگاه پارسیان در منطقة عمومی لامرد و مُهر در دو فاز طراحی شده و به اجرا درآمده است ..
فاز اول این طرح شامل احداث و تکمیل ١٢ حلقه چاه در میدان تابناک و نیز احداث پالایشگاه مرحلة اول پارسیان با ظرفیت نم زدایی٢٠ میلیون متر مکعب گاز طبیعی در روز 
در تاریخ ٢٥ شهریور ١٣٨٢ تکمیل و در حضور جمع کثیری از مسئولان استانهای فارس و بوشهر توسط جناب آقای خاتمی رئیس جمهور وقت افتتاح شد و اخبار آن در همان زمان از شبکه سراسری پخش شد و مستندات آن نیز در آرشیو سیمای جمهوری اسلامی موجود می باشد . با افتتاح این طرح در سالهای ١٣٨٢ و ١٣٨٣ جمعاً بالغ بر ٢ هزار میلیون متر مکعب گاز طبیعی از طریق خط IGAT ٤ به شبکه سراسری گاز تزریق شد .
قرارداد مربوط به فاز ٢ پالایشگاه پارسیان پس از برگزاری مناقصه و تعیین برندة آن در 
تاریخ ١١ مهر ماه ١٣٨٢ بین شرکت ملی گاز ایران و شرکتهای پایندان و مدیریت طرحهای صنعتی ایران به امضا رسید. همچنین اجرای بخش دیگر از تأسیسات پالایشگاه به شرکت نفت مناطق مرکزی ابلاغ شد که در مجموع پیشرفت فیزیکی کلی پالایشگاه تا پایان دولت جناب آقای خاتمی در مرداد ١٣٨٤ به میزان ٣٦ درصد بوده است .
میزان پیشرفت طرح های توسعة میدانهای تابناک ، شانول ، وراوی و هما نیز تا پایان دولت آقای خاتمی به ترتیب ٩٠ درصد ، ٦٠ درصد ، ٩/٦٥ درصد و ٤٩ درصد و پیشرفت فیزیکی کلی پالایشگاه ٣٦ درصد بوده است .
جالب آن است که مجری توسعة این میدانها در دولت جناب آقای خاتمی شرکت نفت مناطق مرکزی به مدیریت جناب آقای نوذری وزیر فعلی نفت بود و تقریباً می توان گفت که همة دست اندرکاران این طرح اکنون نیز در عالیترین سمت های شرکت ملی نفت ایران مشغول به کارند.
احداث خط لولة انتقال میعانات گازی این پالایشگاه به عسلویه نیز از جمله طرحهایی بود که در دولت جناب آقای خاتمی آغاز شد و به پایان رسید .
من نمی دانم که چه کسی به شما گزارش داده است که طرح پارسیان در دولت شما آغاز شده و به اتمام رسیده است .
اینجانب در طول مدت تصدی وزارت نفت ، با توجه به اهمیت طرح پارسیان ، هر ماهه و به دفعات از پیشرفت این طرح از نزدیک و در کارگاه های مربوطه بازدید می کردم و هر دو هفته یک بار نیز پیشرفت فیزیکی آن را در جلساتی که برگزار می شد پییگیری می کردم .

٢. در خصوص طرح فازهای ٩ و ١٠ پارس جنوبی نیز در صحبت خود اشاره فرمودید که "فاز ٩ و ١٠ در این دولت شروع شد ، در این دولت هم تمام شد". 
به استحضار می رساند که قرارداد اجرای فازهای ٩ و ١٠ فازهای جنوبی پس از اعلام مناقصه بین المللی ، پس از طی مراحل طولانی 
در شهریور ماه سال ١٣٨١بین شرکت ملی ایران با برندة مناقصه یعنی مجموعة مشارکتی متشکل از شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) با نمایندگی آقای دکتر ناصر توفیقی و شرکت تأسیسات دریایی ایران با نمایندگی آقای مسعود سلطانپور و شرکت LG کره (که بعداً بهGS یا GOLDSTAR تغییر نام یافت) به امضا رسید .
پیش پرداخت به این مشارکت در اسفند ماه ١٣٨١ انجام شد . 
همچنین قرارداد فاینانس طرح به مبلغ ١٧٠٠ میلیون دلار نیز با کنسرسیومی از بانکهای اروپایی به رهبری دویچ بانک آلمان در 
آذر ماه ١٣٨٢بین شرکت ملی نفت ایران و این بانکها به امضا رسید.
در زمان انتقال دولت در مرداد ١٣٨٤ پیشرفت فیزیکی پالایشگاه فازهای ٩ و ١٠(بخش خشکی) معادل ٢٨ درصد و پیشرفت ساخت و نصب سکوهای دریایی ٤٥ درصد و پیشرفت فیزیکی خط لولة دریایی معادل ٤٦درصد و پیشرفت کل پروژه معادل ٣١ درصد بوده است و مستحضرید که هنوز نیز این طرح به پایان نرسیده است و بخش دریایی آن تکمیل نشده و به همین دلیل نیز این پالایشگاه با گاز فازهای ٦ و ٧ و ٨ تغذیه و راه اندازی شده است.
عکسها ، فیلمها ، مصاحبه ها و مستندات در این خصوص به قدری روشن است که کوچکترین شکی در رد ادعای حضرتعالی در خصوص شروع این کار در دولت نهم برجای نمی گذارد . 
٣. در خصوص این مطلب نیز که بیان فرموده اید که بسیاری از پتروشیمی ها در دولت نهم شروع شده و به پایان رسیده است ، اگر تاکنون به جنابعالی گزارش نکرده اند ، مستحضر باشید که عموم پتروشیمی هایی که جنابعالی تاکنون افتتاح کرده اید در زمان دولت آقای خاتمی آغاز شده و پیشرفت فیزیکی بعض از آنها در زمان تحویل دولت به جنابعالی در مرداد ١٣٨٤به ترتیب زیر بوده است :
واحد دوم پتروشیمی شهید تندگویان ٩١ درصد
پتروشیمی فناوران(اسید استیک) ٩٢ درصد 
پتروشیمی مارون (الفین هفتم) ٩٧درصد
پتروشیمی لاله (پلی اتیلن سبک) ٩١درصد
پتروشیمی پارس (واحد استحصال اتان و گاز مایع) ٩٨درصد
پتروشیمی غدیر (آمونیاک و اوره چهارم) ٩٧درصد
پتروشیمی زاگرس (متانول چهارم) ٩٦درصد
پلیمر آریاساسول (الفین نهم) ٨١درصد
پتروشیمی جم (الفین دهم) ٩١درصد
پتروشیمی نوری (برزویه سابق – آروماتیک چهارم) ٩٤درصد
تمامی این پتروشیمی ها حداکثر باید در سال ١٣٨٥ به بهره برداری می رسیدند که به دلیل مشکلات مدیریتی در صنعت پتروشیمی با تأخیر زیاد به بهره برداری رسیدند .
در دولت جنابعالی جز پتروشیمی کاویان که در دست ساخت است ، هنوز هیچ قراردادی برای احداث واحدهای پتروشیمی جدید منعقد و عملیاتی نشده است که به بهره برداری برسد . 
با توجه به مطالبی که بیان شد مشخص می شود که آنچه در خصوص طرحهای پارسیان ، فازهای ٩ و ١٠ پارس جنوبی و طرحهای پتروشیمی بیان شد کاملاً خلاف واقع بوده است . 
گرچه همانطور که در صدر این نامه آوردم برای اینجانب مهم نیست که این طرحها به نام چه کسی تمام شود چون هر افتخاری که در این کشور حاصل می شود متعلق به ملت بزرگ و سرافراز ایران است ولی مهم این است که یک مسئول عالیرتبه نباید به مردم حرف خلاف بزند و ثانیاً اگر گزارش خلاف به او می دهند به دفعات نباید بر پایة این گزارشهای خلاف این مطالب را به عنوان امین مردم به ایشان منتقل کند .
بزرگترین وظیفة رئیس جمهور و مسئولان نظام امانت داری آنان است و 
شرط اول امانت داری ، صداقت است .
جنابعالی احتمالاً بر این نکته واقفید که بدنبال رسوایی اخلاقی آقای بیل کلینتون آنچه در نهایت از جانب مردم آمریکا مورد اشکال و غیر قابل گذشت تلقی شد نه رابطة غیر اخلاقی رئیس جمهور ، بلکه 
دروغگویی وی بود 
با احترام – بیژن زنگنه
وزیر اسبق نفت

------------

این با احترام آخرش منو کشته. 


ابزار امتیاز دهییکشنبه 31 خرداد‌ماه سال 1388 ساعت 02:36

220. دجال و شال سبز


مطلب زیر مال خودم نیست و از جایی پیدا کردم. ولی جالبه:

----------------------

چند روز پیش (متن مال قبل از قطع شدن اس ام اس هاست) این پیامک از جانب حامیان آقای احمدی نژاد به دستم رسید: «امام علی (ع) فرموده اند: غالب پیروان دجال در آن روزگار شالی سبز بر سرو دوش دارند.» (بحارالانوار، ج13، ص 965)
آن موقع زیاد به این sms توجهی نکردم چرا که برایم قطعی بود یا این حدیث وجود خارجی ندارد یا مانند هزاران روایات دیگر جعلی و بی اعتبار است. با این حال به آدرس مورد اشاره مراجعه کردم و چیزی نیافتم.

این گذشت تا اینکه دیدم موضوع آنقدر جدی شده که سایت فدویان رئیس جمهور  هم به این حدیث استناد می کند و در سطح گسترده به صورت sms و در وبلاگ ها و سایت های جریان حامی احمدی نژاد منتشر می شود.

به هرحال دوباره مشغول جستجو شدم و بالاخره منبع حدیث را پیدا کردم: «بحارالانوار، ج 52، ص 194» اما با دیدن اصل حدیث و سند آن برای جریان حامی آقای رئیس جمهور بسیار متاسف شدم که تا چه اندازه به نام دین، خرافه را ترویج می کنند و تا چه اندازه به وسیله این خرافه، که به رنگ دین در آورده شده با ذهن و احساس و عقاید مردم مسلمان ایران بازی می کنند. یعنی هم خرافه را به نام دین ترویج و هم از این خرافه به بدترین شکل سوء استفاده کرده اند.

(اصلا) فرض می کنیم روایت معتبر است. آنچیزی که در حدیث آمده این است: «إِنَّ أَکْثَرَ أَشْیَاعِهِ یَوْمَئِذٍ أَوْلَادُ الزِّنَا وَ أَصْحَابُ الطَّیَالِسَةِ الْخُضْر» یعنی به راستی اغلب پیروان دجال در روزی که دجال خروج کرده است ولد الزنا و صاحبان تالشان سبز هستند. الطیالسه همان تالشان فارسی است (مجمع البحرین، ج4، ص 82) تالشان یا طالشان لباسی است که آن را بر کتف پوشند و همه بدن را فرا می گیرد و آن را بافند و برش خیاطی ندارد (فرهنگ فارسی معین، ج2، ص 2202)
معنای واقعی جمله را با ترجمه حامیان آقای احمدی نژاد مقایسه کنید و ببینید طالشان که شبیه عباست و همه بدن را فرا می گیرد را شال گردن معنا کرده و به شکل غیر قابل باوری معنای جمله را تحریف کرده اند.

اعتبار حدیث: آن کسانی که سعی دارند با تحجر کارخود را پیش ببرند باید بدانند قبل از استناد به حدیث، بررسی اعتبار آن ضروری است و اگر این توانایی را ندارند بجای اینکار به همان خبرسازی خود ادامه دهند.
در نزد علمای اسلام اگر در سلسله سند روایتی مثل این حدیث، 8 راوی وجود داشته باشد و تنها یک راوی آن ناشناخته باشد یعنی ندانیم که آن فرد ، شخص قابل اعتمادی بوده یا خیر ، آن روایت مورد قبول نیست . همانند سلسه زنجیری که اگر همه حلقه ها محکم و سالم باشد و تنها یک حلقه آن ضعیف باشد و مثلاً بجای آهن از نخ باشد هیچ عاقلی به این زنجیر اعتماد نمی کند و از آن استفاده نخواهد کرد . برخلاف میل حامیان احمدی نژاد، این حدیث اعتبار ندارد به دلیل اینکه بیشتر راویان سلسله سند روایت، ناشناخته هستند و نمی توان به گفته های آنان اعتماد کرد.

محتوی حدیث: فرض می کنیم که هم روایت معتبرو هم ترجمه دوستان صحیح باشد. حالا ببینیم این دوستان که این حدیث در نزدشان معتبر است و به آن استناد می کنند و معتقدند زمان انداختن شال سبز در همین زمان فعلی است، به چه مطالبی اعتقاد دارند و دجال در نظرشان به چه شکل است.

در این حدیث آمده است زمانی دجال خروج می کند و اصحابش شال سبز می اندازند که رهبر ملت رذل ترین افراد باشد «کَانَ زَعِیمُ الْقَوْمِ أَرْذَلَهُم» همچنین در این حدیث آمده است مقابل دجال کوهی از دود است و پشت سرش کوهی سفید که مردم فکر می کنند آن کوه غذا است. دجال خری سفید دارد که هر قدمش یک میل است (حدود 1/8 کیلومتر، یعنی دجال با خرش فاصله تهران تا قم را با کمتر از ده قدم طی می کند) دجال از هر دریایی عبور کند آن دریا خشک می شود. مسائل جالب دیگری در این حدیث آمده است که برای رعایت اختصار از ذکر آن خود داری می کنیم.
با ذکر همین چند مورد باید به افکار و اعتقادات کسانی که به این حدیث استناد می کنند پی برد. چنان که وقتی این حامیان معنای حدیث را تغییر می دهند و وقتی که برای مبارزات انتخاباتی مجبور به استناد به این حدیث بی اعتبار می شوند باید پی به تفکرات آنها برد.

نویسنده: محمد رعدی

-------------

البته یادآوری می کنم که بسیاری از طرفداران آقای احمدی نژاد آدم های وارسته و درستکاری هستند که این نوع حدیث ها را معتر نمی دونن و توی استدلال هاشون از این چیزها استفاده نمی کنند. در واقع این مطلب فقط و فقط نقدی بر حدیث بود. خدایی نکرده حمل بر بی ادبی به دوستان حامی دولت نشود.


ابزار امتیاز دهیشنبه 30 خرداد‌ماه سال 1388 ساعت 23:31

219. میرحسین تا آخر خط


سید میرحسین موسوی امروز در راهپیمایی حاضر شد و سخنرانی کوتاهی کرد. شهامتش قابل احترامه (حتی اگر حرفاش غلط باشه).

خبری از کروبی ندارم. من بیش از موسوی، کروبی برام مهمه. اگر کروبی در تظاهرات و در مخالفت با حرف های آقای خامنه ای شرکت کنه، اوضاع برام سخت می شه. من مطمئنم آقای کروبی امکان نداره از کسی خط بگیره یا غرب زده باشه یا غیر مسلمون باشه یا هر اتهام دیگه ای که به موسوی زده می شه.

اگر کروبی هم ادامه بده، امر بر من بسیار مشتبه می شه.

------------

تعدادی روحانی هم توی راهپیمایی های امروز شرکت کردند.

------------

در پی انفجار بمب و  حمله ی انتحاری به کفشداری مرقد امام 2 نفر از هموطنامون کشته شدن و 8 تا زخمی 

------------

مطلبی خوندم، گفتم شما هم بی نصیب نمونین:

نتایج انتخابات ریاست جمهوری این دوره، بیانگر چند نکته اساسی و بسیار مهم است:

1-شکاف عمیق فکری بین طبقه نخبگان  و توده خاموش جامعه یا به تعبیری دیگر،  عدم تأثیرگذاری شایسته خواص  بر عوام در جامعه امروز. این حقیقت را می توان به راحتی از تفاوت بازخورد مناظره آقای احمدی نژاد و موسوی در سطوح مختلف جامعه، مشاهده نمود:

  شیوه اتخاذ شده توسط آقای دکتر احمدی نژاد در مناظره نخست و ترور شخصیتی چند نفر از شخصیت های نظام ، انتقاد مقام معظم رهبری، آیت الله جوادی آملی و بسیاری از صاحب نظران و خواص علما و دانشگاهیان را در پی داشت ( چرا که اتهامات وارده از سوی ایشان هنوز از سوی هیچ مرجع ذی صلاح قضایی مورد تأیید واقع نشده و بر فرض تأیید، افشای آن بدون مجوز قضایی، خلاف شرع و قانون تلقی می شود) به نحوی که هیچ منتقد منصفی نمی تواند بد اخلاقی انتخاباتی مذکور را توجیه کند. این در حالی است که در توده خاموش مردم، این مناظره به عنوان نماد شجاعت آقای احمدی نژاد در برخورد با دزدان و افشای مفسدان اقتصادی تلقی گردید!

2- گزینشی و جهت دار بودن اطلاعاتی که توسط حلقه های فکری اطراف نامزدها به ایشان داده می شود و اعتماد بیش از حد ایشان به این دسته اطلاعات که موجب برخی تصمیم گیری های عجولانه  گردید.  مثلا بیانیه جشن پیروزی آقای موسوی قبل از اعلام نتایج نهایی آراء، اشتباه مضحک آقای احمدی نژاد در استناد  نشریه اعتماد - نه اعتماد ملی- به آقای کروبی، تصور اولیه نامزدها از نتایج آرای خویش در مناطق مختلف کشور و...

3- احساسی و اثرپذیر بودن توده عموم مردم از تبلیغات و شعارهای انتخاباتی به گونه ای که  شعارهای احساسی و هجمه های تبلیغاتی، نسبت به برنامه مند بودن نامزد، آراء بیشتری را برای وی جلب می نماید. این امر به وضوح با مقایسه آراء آقای احمدی نژاد و رضایی فهمیده می شود. در حالی که  به تصریح بسیاری از صاحب نظران، آقای رضایی نسبت به آقای احمدی نژاد، برنامه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مدون تری را ارائه داد.

4- اهمیت بسزای حامیان و جریان های فکری طرفدار یک نامزد در قضاوت افکار عمومی نسبت به وی. به عنوان مثال، حمایت جریان های افراطی دوم خردادی و سازمان هایی مانند جبهه مشارکت و نهضت آزادی از آقای موسوی، موجب تردید و ریزش آرای بسیاری از شخصیت ها و جریان های مذهبی جامعه نسبت به ایشان شد. اگر چه بسیاری از صاحب نظران، آقای موسوی را دارای تفکراتی کاملا مستقل از این گروه ها می دانند، لکن عدم مرز بندی صریح با گروه های دارای سوء پیشینه سیاسی، موجب شد که نیروهای مذهبی، ایشان را نیز از حامیان این گونه طرز تفکرهای التقاطی تلقی نمایند.

5- تأثیر بسزای مشاوران و اتاق های فکر یک نامزد، در تصمیم گیری ها و برنامه های تبلیغاتی وی، به گونه ای که اشتباه ایشان در برآورد صحیح فضای عمومی جامعه، گاها ضربه های جبران ناپذیری به نامزد مورد نظر می زند. به عنوان مثال: در حالی که نخستین فیلم تبلیغاتی آقای موسوی با تکیه بربه تصویر کشیدن روحیه مردمی وی، موفقیت بالایی کسب کرد،  فیلم دوم ایشان، یک شکست تبلیغاتی کامل بود. در شرایطی که بداخلاقی انتخاباتی آقای احمدی نژاد در مناظره با آقای موسوی، موجب تردید عده زیادی از حامیان مذهبی وی شده و آقای موسوی نیزآرای قطعی گروه های اصلاح طلب را از آن خود کرده بود، باید فیلم تبلیغاتی دوم، متمرکز بر خط مشی انقلابی و منش های دینی آقای موسوی می شد تا با جلب اعتماد گروه های مذهبی، آن آراء سرگردان را به سوی وی جهت دهد. لکن، خطای استراتژیک مشاوران وی باعث شد که فیلم دوم، دقیقا مسیری را اتخاذ کرد که با رنجاندن لایه مذهبی جامعه، آن ها را دوباره به جمع حامیان آقای احمدی نژاد بازگرداند.

 حسن دعاگو
دانشجوی فلسفه
طلبه درس خارج حوزه علمیه قم


ابزار امتیاز دهی


1 2 3 4 5 ... 12 >>