X
تبلیغات
رایتل

301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


یکشنبه 15 فروردین‌ماه سال 1389 ساعت 00:47

485. زیباترین دانشگاه دنیا


مدتی که اینجا هستم (یعنی تا اواخر تابستون) قراره در دانشگاه علوم و فن آوری هنگ کنگ (hkust: Hong Kong University of Science and Technology) تحقیقات و طراحی هایی در مورد دفع ضایعات الکترونیکی انجام بدیم. پروژه یک کار بسیار عظیم هست که من قسمتیش رو باید پیش ببرم. اگر کارها خوب پیش بره، این تحقیقات قراره چند سال آینده به صورت عملی در ساخت یک مرکز منحصر به فرد در هنگ کنگ برای عملیات بازیافتی بر روی این نوع ضایعات دیده بشه. با جزئیات تحقیقات و مطالب حوصلتون رو سر نمی برم، ولی فقط گفتم که در جریان باشین.

توی این نوشته بیش از این که بخوام در مورد مسائل علمی صحبت کنم، می خوام در مورد یه چیز دیگه بنویسم که برای من یه جورایی غیر قابل وصفه.

چه طور بگم؟

اممم...

فضای پیرامون، یعنی چشم انداز ها و طبیعت اطراف،  این دانشگاه رو زیباترین دانشگاهی کرده که من در عمرم دیدم. و فکر نمی کنم اصلا بشه دانشگاهی رو از این دانشگاه زیبا تر تصور کرد.

توی این یکی دو روزه اصلا نمی تونستم زیبایی های محیط دانشگاه رو هضم کنم. انگار چشم هام پر می شد از زیبایی هاش ولی هنوز سیر نشده بودم. دیدین یه موقعی آدم یه غذای خیلی خوشمزه می خوره و شکمش پر می شه، ولی هنوز احساس می کنه که چه قدر خوب می شد اگر شکمش بیشتر جا داشت؟

حالا این اتفاق برای چشم های من افتاده! هر چی به مناظر نگاه می کنم، احساس می کنم که کاش چشمام بیشتر جا داشت!

این یکی دو روز هوا مه آلود و خنک و خوب بوده و امکان داره که این هوا هم به جذابیت این فضا افزوده باشه. البته هر چیز زیبایی شاید بعد از تکراری شدن جلا و جذابیت خودش رو تا حدودی از دست بده؛ ولی فعلا که این دانشگاه ما رو انگشت به دهن نگه داشته.

امروز داشتم با استادم صحبت می کردم.

حرف به زیبایی دانشگاه رسید. من هنوز احساسم رو در مورد این فضای استثنایی نگفته بودم. استادم گفت: "من خیلی دانشگاه های دنیا رفت و آدم کردم. کنفرانس های بسیار زیادی رفتم و چندین جا تدریس کردم و به خیلی جاها صفر کردم. ولی تا به حال دانشگاهی به این زیبایی ندیدم. فکر می کنم اینجا زیباترین دانشگاه دنیا باشه."

من هم جز تایید کاری از دستم بر نمی اومد.

دانشگاه وسط یک فضای کاملا سرسبز قرار گرفته (کل هنگ کنگ سر سبزه). ولی فضا مسطح و یک نواخت نیست، بلکه همش تپه های بزرگ و کوچیک داره. این تپه ها هم همش لب خلیج هست. یعنی دانشگاه کاملا به خلیج اشراف داره و از یک ارتفاعی، می شه کل خلیج و ساحل و فضای سبز اطراف و تپه های پوشیده شده از درخت رو دید. توی خلیج هم هر از چند گاهی قایق های که رد می شن هم دیده می شن. جزیره های کوچک و بزرگ وسط آن هم به زیبایی چشم انداز کمک می کنه.

کتاب خونه 6 طبقس... که همه ی طبقه ها دیوار شیشه ای رو به این فضا دارن. آدم دوست داره بره توی کتاب خونه فقط به بیرون نگاه کنه.

خلاصه فضای دانشگاه یه چیزی هست که اصلا نمی تونم درست توضیحش بدم.

گرچه عکس نمی تونه حق مطلب رو ادا کنه، ولی فعلا راه دیگه ای برای نشون دادن این فضا رو ندارم.


محوطه ی جلوی دانشگاه

استخر و زمین ورزش

نمای کلی (کلیک برای دیدن اندازه اصلی عکس)


کتابخونه در روز (کلیک برای اندازه اصلی عکس) {انعکاس چشم انداز روی شیشه ها...)


کتابخونه در شب (کلیک برای اندازه اصلی عکس)


پ.ن.1: اگر کسی دانشگاه زیباتری می شناسه، بگه یه نگاهی بندازم. ولی بعید می دونم جایی بتونه رو دست اینجا بلند شه  درسته که رده بندی رسمی جهانی برای "زیباترین دانشگاه های دنیا" وجود نداره، ولی اگر داشت مطمئن باشین این دانشگاه همون بالاهای لیست بود.

یه همچین فضایی باور کنین دل آدم رو هم باز می کنه. آدم که می ره توی کتاب خونه -به جز وقت هایی که زیبایی های منظره حواسش رو کاملا پرت می کنه- آدم رو تشویق و ترغیب می کنه تا بهتر درس بخونه و فعالیت کنه. انگار آدم به وجد می آد.


ابزار امتیاز دهی