301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


دوشنبه 29 شهریور‌ماه سال 1389 ساعت 00:47

575. چرا قرآن تحریف نشده - خلاصه جلسه (4)


توی جلسه یه کم در مورد تحریف نشدن قرآن صحبت شد. البته دلایل زیادی در این خصوص مطرح شده که مطمئنم دوستان توی قسمت نظرات در موردش بحث و صحبت خواهند کرد. ولی از بین دلایل مطرح شده، من یک دلیل رو شخصا خیلی پسندیدم. وقتی اون بنده خدایی که این موضوع رو برام گفت، برای اولین بار بهم توضیح داد، من شخصا خیلی لذت بردم.

شما ببینید خوشتون می آد یا نه.

متاسفانه یکی از تاریک ترین و ناخوشایندترین اتفاقات بعد از وفات پیغمبر تفرقه در بین مسلمون ها بوده. از جنگ های بین خوارج و حضرت علی گرفته، تا بحث سر خلافت ابوبکر و عمر، تا دعواهای بین خاندان های اموی و عباسی و غیره. کلا بعد از رحلت پیامبر، برای چندین و سال -و تا به امروز- فرقه های اسلامی متعددی به وجود اومده که بعضی اوقات تا سرحد تنفر از هم بدشون می اومده.

ولی وقتی دقت می کنیم، می بینیم که توی درگیری ها و خونریزی های میان این گروه ها -مثلا در جنگ میان امام حسین (ع) و سپاه یزید و یا جنگ میان سپاه حضرت علی و سپاهیان معاویه- کسی حرف از تحریف نمی زنه. دقت کنین که اگر تحریفی صورت گرفته بود، حتما طرفین دعوا روی این موضوع شدیدا تاکید می کردن. چرا که قرآن بسیار مقدس بوده و هست. و اگر کسی تحریفی صورت می داده و این تحریف برملا می شده، این به منزله ی مرگ سیاسی اون سپاه یا جریان بوده.

شما برید تمام نهج البلاغه رو بگردین. چه قدر زیاد حضرت علی علیه خوارج و معاویه و غیره سخنان محکمی داره، ولی حتی یک جا هم اتهام نمی زنه که سپاه مقابل قرآن رو تحریف کرده.

توی تمام درگیری های دیگه هم همین طوری. من تا به امروز هیچ خطبه ای ندیدم که یکی از طرفین دعوا، سپاه مقابل رو به همچین کاری متهم کرده باشه.

تا به امروز، این برای من دلیل محکمی بوده. اگر کسی در تاریخ قرآن رو تحریف کرده بود، یقینا دشمن های او، این تحریف رو به رخ او می کشیدن و بارها و بارها در خطبه ها و جنگ ها این نقطه ی سیاه رو تکرار می کردن. همین که در خطبه ها اثری از این اتهامات نیست، خود نشونه ای هست بر عدم تحریف.

پ.ن.1: این که شایعه شده شیعه ها اعتقاد دارن قرآن تحریف شده و اسم حضرت علی از توش حذف شده، یک دروغ بزرگه. به هر کدوم از متخصصین دین و مراجع تقلید که مراجعه کنین بهتون خواهند گفت که این یک اتهام بی اساس هست.

پ.ن.2: کسی در برابر تحریف قرآن نمی تونه مصلحت اندیشی کنه. با توجه به بستر تاریخی و اهمیت قرآن، فکر می کنم اگر سپاهی قرآن رو تحریف می کرده، خود نیروهای اون سپاه، فرمانده ی خودشون رو سرنگون می کردن. به عنوان مثال، در جنگ صفین حتی نیروهای حضرت علی حاضر نیستند با کسانی بجنگند که قرآن رو بر سر نیزه کرده بودن. این قدر این کتاب ارزش داشته که حتی حاضر بودن پیروزی در جنگ رو فدای بی احترامی بهش بکنن. حالا دیگه چه برسه به این کسی بخواد آیه هاش رو عوض کنه.


ابزار امتیاز دهی