301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


دوشنبه 20 دی‌ماه سال 1389 ساعت 20:06

630. زن 3 - د کونینگ


چند سال پیش استیون کوهن، یک میلیاردر علاقه مند به هنر،‌ یک تابلو از د کونینگ به نام "زن 3" به قیمت 137.5 میلیون دلار را برای مجموعه ی شخصی خود خریداری کرد. این فروش یکی از گران ترین خریدهای تاریخ هنر، و شاید گرانترین خرید تاریخ نقاشی است.

"د کونینگ" نقاشی بود که در دوران خود، تصاویر متعدد از زن ها کشید. وی از سال 1951 الا 1953 شش نقاشی معروف کشید. موضوع هر شش نقاشی "زن" بود و به همین دلیل آثار به همین ترتیب نامگذاری شدند. حدود پانزده سال پیش، هر شش نقاشی متعلق به موزه های مختلفی در سرتاسر دنیا بودند - و گرچه بسیاری از هم میهنان عزیز ما نمی دانند، "زن 3" در گاوصندوق موزه ی هنرهای معاصر تهران.

در سال 1994، در یک معامله ی بی سر و صدا، تبادلی تاریخی صورت گرفت. در این تبادل که در فرودگاه وین در کشور اتریش انجام شد، "زن 3" به یک دلال سوئیسی تحویل داده شده، و در عوض، ایران برگه هایی از اثری گرانقدر از سده ی 16، که شاهنامه ی شاه طهماسبی نام دارد را تحویل گرفت.

بعد از آن، دلال سوئیسی نقاشی را به یک میلیاردر هنردوست به نام آقای گفن فروخت، و او نیز در سال 2006 آن را به قیمت گزاف ذکر شده، به استیون کوهن فروخت. امروزه، "زن 3" تنها اثر د کونینگ از سری آثار "زن" هست که متعلق به یک مالک شخصی بوده و در موزه قرار ندارد.


زن 3 - د کونینگ

منبع، روزنامه نیو یورک تایمز


پ.ن.1: این مطلب در ادامه ی دو مطلب اخیر وبلاگ نگاشته شده است (لینک 629) و (لینک 628)

پ.ن.2: بنده نمی دانم آن اثر تحویل گرفته شده امروزه در کدام موزه در ایران قرار دارد. اگر دوستان می دانند که کجا می شود آن را مشاهده کرد،‌ لطفا بنده را نیز مطلع سازند؛ چرا که بسیار مشتاق به دیدن آن هستم.


ابزار امتیاز دهی