301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


پنج‌شنبه 12 خرداد‌ماه سال 1390 ساعت 00:57

690. آلا کاچو (همسر ربایی)


در قرقیزستان، عمل آلا کاچو (ала качуу)، اتفاقی متداول است. آلا کاچو به ازدواجی گفته می شود که در آن، زن توسط مرد ربوده می شود و طی فرایندی تلاش می شود که به همسری مرد در آورده شود. عبارت "کیز آلا کاچو" یعنی "زن جوانی را گرفتن و فرار کردن" و می تواند توسط یک مرد و یا با همکاری خویشاوندانش انجام شود. گرچه این روش ازدواج در قرقیزستان به طور رسمی غیر قانونی شناخته می شود، ولی تعداد ازدواج هایی که توسط این زن دزدی انجام می شوند را حتی تا یک سوم کل ازدواج های این کشور نیز برآورد کرده اند (منبع)

دلایل متنوعی برای شیوع این عمل گزارش شده است. اگر زنی با دزدیده شدن مقابله کند و علیه آن جبهه گیری کند، ممکن است این طور تصور شود که آیین و اصالت قرقیزستانی را زیر سوال برده است. همچنین، بعضی زن ها دوست می دارند که ربوده شوند، چرا که نشانی از جذابیت و مرغوبیت آن هاست. در بعضی از موارد نیز، قبل از زن ربایی، دختر مورد نظر در جریان امور است و با رضایت -برای احترام به سنت ها- حاضر به ربوده شدن می شود. از طرفی دیگر، در بسیاری از موارد این عمل می تواند خشن و غیر ملایم باشد. ناتوانی مالی مردان برای یک ازدواج عادی و پرداخت مهریه ی دختران نیز به عنوان دلیلی برای شیوع این نوع ازدواج ذکر شده است (منبع)

به طور کلی در آلا کاچو، داماد و همدستانش دختر را می ربایند و به خانه ی خویشاوندان داماد می برند. در آن جا دیگر داماد زن را نمی بیند و خویشاوندان او، سعی می کنند تا دختر را به ازدواج متقاعد کنند. اگر دختر بپذیرد، یک روسری سفید مخصوص به سر خواهد کرد و از اتاق خارج خواهد شد. برای متقاعد کردن دختر، ممکن از خوبی های داماد و خانواده اش سخن به میان آید، و یا این که دختر تهدید شود که در صورت قبول نکردن، دچار سحر و طلسم خواهد شد. در این بین اگر فرایند متقاعد سازی بیش از یک روز طول بکشد و شب نیز سپری شود، نجابت و بکارت دختر در جامعه زیر سوال خواهد رفت و فشار اجتماعی عظیمی برای پذیرفتن داماد در دختر وارد خواهد شد. این فشار اجتماعی تا حدی است که دخترانی که پس از شب ماندن، ازدواج را قبول نکنند، گاهی دست به خودکشی می زنند.

در این میان، خانواده ی دختر نیز ممکن است نقش ایفا کنند. اگر آن ها با ازدواج موافق باشند، به اتاقی که دختر در آن حبس شده است خواهند آمد و فواید و نقاط روشن ازدواج را گوشزد کرده و او را ترغیب می کنند. اگر هم مخالف است، اقداماتی را پیش خواهند گرفت تا دختر خود را آزاد کنند (منبع))(منبع).Yoray Liberman/Getty Images, for The New York Times
بورولکان سابوروف و شوهرش توکون بیش از 40 سال پیش، پس از ربوده شدن بورولکان و متقاعد شدن او توسط خویشاوندان داماد عروسی کردند

Yoray Liberman/Getty Images, for The New York Times
گیپارا بیک، شوهرش سامار و کودکانشان در عکس دیده می شوند. هنگامی که گیپارا 20 ساله بود، پیشنهاد ازدواج سامار که در آن زمان از همشاگردیان دانشگاهش بود را رد کرد. سامار او را ربود و با وی ازدواج کرد.


ابزار امتیاز دهی