301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


چهارشنبه 26 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 06:13

752. بدون شرحابزار امتیاز دهیسه‌شنبه 18 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 05:39

751. مقالات علمی ایران


برای چندمین سال پیاپی ایران در صدر جدول رشد علمی در جهان قرار گرفت


درست است که نمی شود تمام علم یک کشور را با استناد به مقاله های علمی چاپ شده ارزیابی کرد؛ ولی در دنیای امروز، چاپ مقاله ی علمی در ژورنال های معتبر، معیاری همگانی است، برای نشان دادن پیشرفت و پیشبرد علم. در بسیاری از دانشگاه های جهان، بدون چاپ کردن مقاله نمی توان مدرک علمی کسب کرد؛ و استادها برای ارتقاع درجه می بایست نتایج تحقیقات خود را به چاپ برسانند.

اردیبهشت ماه سال پیش برایتان نوشتم که طبق مجله ی نیو ساینتیست: "ایران سریعترین رشد علمی در دنیا را دارد و... رشد علمی ایران ۱۱ برابر نرخ متوسط کشورهای دیگر است." و در ادامه مقاله ای را ترجمه کردم که در آن عنوان شده بود: "ایران دهمین کشور در دنیا است که توانسته باشد سلول های انسانی را ایزوله کند و پنجمین کشوری است که توانسته باشد بر این سلول ها دستور نویسی کند." اگر مایل هستید می تواند *از این لینک* به آن مطلب رجوع کنید.

امروزه که در ایام دهه ی مبارک فجر هستیم، خبر مشابه دیگری در زمینه ی وضعیت علمی ایران دارم. دیشب یکی از دوستان برایم خبری از سایت علمی نیچر فرستاد که آمار سایت تامسون را گردآوری کرده بود. خبری که در این سایت منتشر شده است، در مورد تعداد مقالات علمی چاپ شده در هر کشور است. در این اطلاعیه می توان دید که ایران در سال گذشته، 17598 مقاله ی علمی در ژورنال های معتبر چاپ کرده است. این رقم از بسیاری از کشورهای دنیا مانند اتریش و پرتقال و دانمارک و نوروژ و غیره، بهتر است و ایران را در رده ی بیست و یکم دنیا قرار می دهد.

لازم به ذکر است که این رقم فقط مربوط به دانشگاه های داخل ایران است، و تحقیقات علمی ایرانیان خارج از ایران را در نظر نمی گیرد. به عنوان مثال اگر یک ایرانی در یک دانشگاه آمریکایی تحقیق کند، آمار به نام آمریکا ثبت خواهد شد. مساله ی مهم دیگر این است که، این آمار توسط ایران انتشار نیافته است و مستقیما توسط خود تامسون رویترز اندازه گیری شده (فقط مقالات معتبر را شمارش کرده اند و مقالاتی که در مجلات غیرمعتبر چاپ شده اند شمارش نشده اند). به همین دلیل دست بدخواهان در استفاده از تهمت آمارسازی بسته شده است.

اما نکته ی بسیار جالب دیگر این است که، ایران برای چندمین سال متوالی در صدر جدول "پیشرفت علمی" است. یعنی ایران هر سال نسبت به سال قبل خودش، بیشترین پیشرفت چاپ مقالات را در جهان دارد. می توان دید که با 20 درصد رشد در سال 2011، جمهوری اسلامی ایران است که در مقام اول قرار گرفته است. شاید 10 سال پیش آن قدر تولید مقالات علمی ایران کم بود، که اصلا در همچین آماری به چشم نمی آمدیم - ولی امروزه، در این راه پیشتاز هستیم.

البته می بایست مراقب بود که دچار آفت نشویم. چاپ کردن مقاله، به خودی خود هدف نیست. می توان هزارها مقاله چاپ کرد، ولی اگر این مقالات به صورت کاربردی و صنعتی به کمک مردم کشورمان نیایند، فایده ای نخواهند داشت. شاید بتوان وضعیت علمی و چاپ مقالات را به یک بخاری توصیف کرد. هر بخاری نیاز به سوخت دارد. در مثال ما، نیروی انسانی و بودجه های دانشگاه ها هستند که کار سوخت را می کنند. اگر بخاری خوب باشد، می تواند با مصرف برق، گرما تولید کند. این گرما می تواند فایده ی زیادی داشته باشد. ولی اگر بخاری در مکان مناسبی نباشد، و یا در و پنجره ی اتاق باز باشد، یا هزار و یک نکته ی دیگر که استفاده ی گرمای بخاری را دچار مشکل کند، نمی توان از این دست آورد استفاده ی بهینه کرد.

در هر صورت، این آمار نشان دهنده ی اراده ی ملی ایران در علوم است که نباید آن را نادیده گرفت. من به نوبه ی خودم، به همه ی مسئولین و دانشجویان و اساتید ایرانی تبریک می گویم. ما استعدادهای فراوانی داریم که در شرایط خوب و بد، ایران را به عنوان یکی از قطب های نوظهور و مطرح علمی جهان معرفی می کنند. این مقام مبارک همه ی شما هموطنان عزیزمان باشد انشالله.

آمار چاپ مقالات به صورت تصویری:


ابزار امتیاز دهیچهارشنبه 12 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 13:57

750. زیباترین عکس


سلام ما را هم به خدا برسان...


شاید صحنه ای گویاتر برای توصیف کلمه ی "عشق" تا به حال ندیده باشم.


ابزار امتیاز دهییکشنبه 9 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 08:25

749. روند تغییر حجاب در دانشگاه


سلام به دوستان گرامی.

وقتی برای اولین بار در سن 18 سالگی وارد دانشگاه شدم، با عکسی رو به رو شدم که از همان روزهای اول -وقتی به سال بالایی ها نگاه می کردم- برایم جالب به نظر می رسید. در طول دوران تحصیلم هم روند این عکس را دیدم، هم مشاهده کردم که بعضی از افراد خلاف جهت عکس حرکت کردند (یعنی از 4 به 1 رفتند). بعضی ها هم ثابت مانند و تغییری نکردند.

حالا به نظر شما عکس درست هست؟ دوستانی که به دانشگاه رفته اند یا هم اکنون در دانشگاه درس می خوانند، شاید بتوانند تجربه های مختلف در دانشگاه ها و شهرهای مختلف را ارزیابی کنند. اگر این پدیده واقعا اتفاق می افتد، به نظر شما دلیلش چیست؟ آیا سستی افراد در برابر فشار اجتماعی است؟ آیا نیاز افراد به "جذاب" بودن در فضای مختلط دختر-پسر است؟ آیا دور دیدن چشم پدر و مادر، و یا کاهش نفوذ آن ها در این سن از زندگی است؟ آیا ضعیف شدن ایمان است؟

در ضمن، اگر فکر می کنید روند نشان داده شده در عکس غلط هست، توضیح دهید که به نظر شما چرا بعضی ها تصور می کنند که درست هست؟می دانم که چند نفر از خواننده های این وبلاگ، کسانی هستند که از 1 به 4 رفته اند. امیدوارم این دوستان بیاید و بگویند مشاهده ی شخصی آن ها چه بوده است.


ابزار امتیاز دهیچهارشنبه 5 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 12:28

748. لیست کشورهایی که آمریکا در آنها دخالت کرده


چند روز پیش که در فضای اینترنت گشت و گذار می کردم، به یک نقشه ی بسیار جالب برخورد کردم (لینک منبع). این نقشه، نشان می داد که پس از جنگ جهانی دوم تا به امروز، آمریکا در چه کشورهایی دخالت کرده است. توضیحات نقشه به این صورت بود:

"از بعد از جنگ جهانی دوم تا به امروز، ایالات متحده ی آمریکا:

1. تلاش کرده است دولت بیش از 50 کشور را سرنگون کند. اکثر این دولت ها دموکراتیک بوده اند.

2. در بیش از 20 کشور، تلاش کرده است حرکت های مردمی را سرکوب کند

3. در بیش از 30 انتخابات آزاد کشورهای مختلف دخالت های فاحش داشته است

4. تلاش کرده است بیش از 50 رهبر کشورهای دیگر را بکشد."

در ادامه، آمده بود که تا به امروز آمریکا در 69 کشور دنیا یک یا چند مورد فوق را انجام داده است.

لیست کشورها به شرح زیر است:

افغانستان
آلبانی
الجزایر
آنگولا
استرالیا
بولیوی
بوسنی
برزیل
بریتانیا گینه (در حال حاضر گویان)
بلغارستان
کامبوج
چاد
شیلی
چین
کلمبیا
کنگو (هم به عنوان زئیر)
کاستاریکا
کوبا
جمهوری دومینیکن
تیمور شرقی
اکوادور
مصر
السالوادور
فیجی
فرانسه
آلمان (به اضافه آلمان شرقی)
غنا
یونان
گرانادا
گواتمالا
هندوراس
هندوستان
اندونزی
ایران
عراق
ایتالیا
جامائیکا
ژاپن
کویت
لائوس
لبنان
لیبی
مغولستان
مراکش
نپال
نیکاراگوئه
کره شمالی
پاکستان
فلسطین
پاناما
پرو
فیلیپین
پرتغال
روسیه
سیشل
اسلواکی
سومالی
آفریقای جنوبی
اتحاد جماهیر شوروی
سودان
سورینام
سوریه
تایلند
اروگوئه
ونزوئلا
ویتنام (همچنین ویتنام شمالی)
یمن (همچنین یمن جنوبی)
یوگسلاوی

و در انتها، سایت مذکور با استفاده از نقشه ی زیر این کشورها را با رنگ قرمز نشان داده است. البته لازم به ذکر است که این ها دخالت های جدی نظامی هستند و مواردی مانند حضور پایگاه های نظامیان آمریکا در اقصی نقات دنیا مانند عربستان سعودی شمارش نشده است.

البته این لیست کامل نیست! کشورهای دیگری هستند که آمریکا در آن ها دخالت کرده است، ولی اسناد آن هنوز فاش نشده اند. به عنوان مثال، هفته ی گذشته فاش شد که مامورین آمریکایی با "چارز تیلور" همکاری می کرده اند. تیلور اصلی ترین "جنگ سالار" و بی رحم کشور لیبریا (همسایه سریا لئون) هست که در جنگ داخلی این کشور نقش کلیدی داشته است. در سال 2009 سازمان اطلاعات آمریکا همکاری با تیلور را به شدت رد کرده بود و این اتهامات را "کاملا پوچ" نامیده بود. ولی امروزه اسناد آزاد شده ی پنتاگون این همکاری و دروغ قبلی سازمان اطلاعاتی آمریکا را روشن کرده اند (لینک). جالب است که امروزه تیلور در مقابل یک دادگاه بین المللی در هلند قرار گرفته است، و شواهد نشان می دهد که ایالات متحده خواستار مجازات سنگین اوست (لینک)!

عجیب است که با وجود این مقدار شواهد علیه دخالت های خشونت بار و غیرقانونی آمریکا، و صحنه سازی و دروغ های پیاپی این کشور، هنوز افرادی هستند که نا آگاهانه این کشور را مهد دموکراسی و حقوق بشر می دانند.


ابزار امتیاز دهی