301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


شنبه 2 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 12:35

762. در اسلام نژادپرستی نداریم


یکی از نقاط بسیار روشن و افتخارآمیز در دین اسلام این است که صدها سال جلوتر از زمانه ی خود، همه ی نژادها را برابر دانسته و نژادپرستی را به طور کلی مردود و اشتباه اعلام کرده است. امروزه در آمریکا و اروپا و ژاپن و بسیاری از کشورهای دیگر، نژادپرستی (کم یا زیاد) دیده می شود و دنیای مدرن هنوز قادر نبوده است به طور کامل این پدیده ی شوم را از بین ببرد. این در حالی است که بعضی از نزدیک ترین یاران پیغمبر اسلام سیاه پوست بوده اند. بنده -به عنوان یک شیعه- افتخار می کنم که در بعضی از منابع تاریخی آمده است که امام جواد (ع) شیعیان تیره پوست (اسودالون) بوده است (در بعضی از تواریخ آمده است که امام هادی و امام عسگری نیز تیره پوست بوده اند). در دین اسلام، و به خوصوص در مذهب شیعه، جایی برای نژادپرستی نیست.

چندی پیش در جایی می خواندم که به احتمال زیاد (با توجه به اصل و نسب شناسی) حضرت مسیح (ع) نیز سفید پوست نبوده است. ولی اروپایی های مسیحی دوست داشتند که پیامبرشان سفید باشد و آسان تر می توانستند یک پیامبر سفیدپوست را بپذیرند. به همین دلیل در نقاشی ها و آثار هنری، قیافه ی ایشان را به آن گونه که دوست داشتند در آوردند!

ما نباید بگذاریم این گونه افکار غلط به دین و منش ما رسوخ کند. اگر اروپایی ها برای مقبولیت حضرت مسیح ایشان را سفید پوست و خوشگل و با موهای افشان بلند ترسیم می کنند، ما نباید همین بلا را بر سر امامان و بزرگان خود بیاوریم. اگر بعضی از سفیدها "خودشان" را برتر می دانند ما نباید این گونه باشیم. اگر بعضی از عرب ها "خودشان" را برتر می دانند ما نباید آن گونه بشویم. اگر بعضی از ایرانی ها "خودشان" را برتر می دانند، ما نباید این گونه منحرف بشویم. بزرگان ما از همه رنگ و نژادی بوده اند و امامان ما از مادران آفریقایی، اروپایی، و خاورمیانه ای به دنیا آمده اند.

در مذهب ما، ارزش افراد به تقوای آن ها است.


برای مطالعه ی بیشتر:
لینک - در مورد رنگ پوست حضرت جواد (ع)
لینک - در مورد رنگ پوست حضرت مسیح (ع) {انگلیسی}


پ.ن.1: گویا نوع تیرگی حضرت جواد (و همچنین حالت موهای ایشان) به نوع آفرقایی نزدیک بوده است. امام هادی و امام عسگری (صلوات الله علیهما) هم بسیار تیره رنگ بوده اند. {کتاب "مکتب در فرایند تکامل"، حجت الاسلام مدرسی، صفحه 128-129 پاورقی شماره 2} در مورد تیرگی پوست حضرت امام رضا (ع) مطالب ضذ و نقیض موجود است.


ابزار امتیاز دهی