301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


جمعه 8 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 20:57

763. شیشی - شیرهای محافظ چینی


چند ماه پیش در سفری که به گوانجو داشتم، متوجه شدم که کنار ورودی بعضی از ساختمان های بزرگ و بانک ها، مجسمه هایی وجود داشت. از ظاهر مجسمه ها نمی توانستم حدس بزنم که چه حیوانی هستند. به نظر می رسید که مابین اژدها و شیر باشند.

بعد از گذر مدتی وقتی به هنگ کنگ بازگشتم، با خودم تصمیم گرفتم که تحقیق کوچکی انجام دهم تا از ماهیت این حیوان های مجسمه ای آگاه بشوم. با کمی جستجو متوجه شدم که اسم آن ها به زبان ماندارین (چینی) "شیشی" هست و این ها گاردهای امپراتوری هستند. به این شیرها "شیرهای فو" "شیرهای بودا" "شیرهای سنگی" نیز گفته می شود. اینها موجوداتی هستند که اعتقاد می رود قدرت های ماورایی داشته و از ساختمانی که در جلوی آن قرار می گیرند محافظت می کنند. معمولا این چنین مجسمه ها در جلوی معبدها، قصرهای پادشاهی، ادارات دولتی و غیره دیده می شوند. این شیرها در دوره ی "هان" (2700-2300 سال پیش) مرسوم شده اند. با گسترش تجارت در جاده ی ابریشم به نظر می رسد که مفهوم شیرهای محافظ از قسمت های غربی آسیا (مانند هند و سمرقند و ایران) به چین سرایت کرده است. به عنوان مثال، کلمه ی "شیر" در فارسی احتمالا با کلمه ی "شی" (به معنای شیر در ماندارین-چینی) هم ریشه هستند. بعد از نفوذ به چین، مفهوم شیرهای محافظ به مناطق اطراف مانند کره و ژاپن هم نفود کرد.

در گذشته این شیرهای محافظ از موادی مانند گرانیت، برنز، و یا فولاد ساخته می شد و به دلیل کمیابی مواد و سختی تولید، این مجسمه ها فقط در کنار ورودی ساختمان افراد مهم و متمول (مانند پادشاهان و یا ثروتمندان) قرار می گرفت. امروزه، از آن جایی که این شیرها تولید انبوه می شوند، افراد عادی هم می توانند در صورت تمایل، از آن ها در جلوی ساختمان های خود استفاده کنند.

لازم به ذکر است که قیافه ی این شیرها ویژگی های نمادینی دارد که آن ها را تا حدودی شبیه اژدها و یا هیولا هم می کند. چشمان آن ها بسیار بزرگ و باز است (نماد بینایی و آگاهی)، دهان آن ها معمولا باز است (گویا در حال غرش هستند) و صورت های آن ها به شکل وحشتناک ساخته می شود تا که ارواح خبیثه را ترسانده و از ساختمانی که از آن محافظت می کنند دور کنند.

شیرهای محافظ معمولا تنها نیستند و به صورت جفت در دو طرف در قرار می گیرند. در سمت راست در (وقتی از بیرون به ساختمان نگاه می شود) شیر نر نشسته است. زیر پنجه ی شیر نر معمولا یک کره قرار دارد. این کره نماد کره ی زمین است. شیر نر مسئولیت نگهبانی از بنای ساختمان را دارد. در قسمت چپ در، شیر ماده قرار گرفته است. او به همراه یک بچه شیر (که یا بر پشت او و یا زیر دست چپ او قرار دارد) می باشد. بچه شیر نماد چرخش زندگی است. شیر ماده مسئولیت نگهبانی از ساکنان و افراد داخل ساختمان را دارد.

در تاریخ شیرهای محافظ به گونه ها و شکل های مختلفی ترسیم شده اند. ولی با گذر زمان (و به خصوص بعد از امپراتوری های مینگ و چینگ) شکل آن ها استانداردتر شده است. شکل امروزی آن ها کمابیش از دوره ی چینگ باقی مانده است.


ابزار امتیاز دهی