301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


یکشنبه 7 خرداد‌ماه سال 1391 ساعت 16:37

767. حکمت حضرت ایوب


علاقه ی زیادی به حضرت ایوب دارم. اگر یادتان باشد چند سال پیش مطلبی در مورد داستان این حضرت در عهد عتیق نوشته بودم (لینک نوشته 414). چند روز پیش یکی از کاربران وبلاگ من را دوباره یاد این حضرت انداخت و سبب خیر شد. بنده هم دوباره نشستم و قسمتی از فصل این حضرت در کتاب عهد عتیق را مطالعه کردم (لینک دانلود کامل فصل).

هر دفعه قسمتی از این فصل را می خوانم، مطلب جدیدی یاد می گیرم. این دفعه، مفهوم "حکمت" از زبان این حضرت برایم پندآموز بود که با شما دوستان گرامی به اشتراک می گذارم. البته به یاد داشته باشید که کتاب عهد عتیق ترجمه شده است در طول تاریخ تحریفات بسیاری در آن شده است. پس هنگام خواندن متن به محتویات و مفاهیم آن دقت کنید تا این که به هر کلمه ی آن (برخلاف هنگامی که قرآن می خوانید - لینک مطلب 575) توجه خاص کنید.

در این قسمت از کتاب ایوب، تفاوت ظریف میان "حکمت" و "دانش" را با زبانی ساده بیان می کند. در دنیای امروز، ما متداولا یادمان می رود که دانش، تفاوت بنیانی با حکمت دارد:


(28):

مردم می دانند چگونه نقره را از معدن استخراج نمایند، طلا را تصفیه کنند، آهن را از زمین بیرون آورند و مس را از سنگ جدا سازند. آنها می دانند چطور معادن تاریک را روشن کنند و در جستجوی سنگهای معدن تا عمق های تاریک زمین فرو روند.... مردم می دانند چگونه از روی زمین غذا تهیه کنند، درحالیکه در زیر پوست همین زمین، آتش نهفته است... مردم می دانند چطور سنگهای خارا را تکه تکه نموده، کوه ها را از بیخ و بن برآنند، صخره ها را بشکافند و به سنگهای قیمتی دست یابند. آنها حتی سرچشمه رودها را کاوش می کنند وچیزهای مخفی از آن بیرون می آورند.

مردم همه اینها را می دانند، ولی نمی دانند فهم و حکمت را در آجا بیابند. حکمت در بین انسانها پیدا نمی شود و هیچکس ارزش آن را نمی داند. اقیانوسها می گویند: "در اینجا حکمت نیست." و دریاها جواب می دهند: "در اینجا هم نیست." حکمت را با طلا و نقره نمی توان خرید، و نه با طلای خالص و سنگهای قیمتی. حکمت از طلا و الماس بسیار گرانبهاتر است و آن را نمی توان با جواهرات خریداری کرد. مرجان و بلور در برابر حکمت هیچ ارزشی ندارند...

پس حکمت را از کجا می توان به دست آورد؟ در کجا پیدا می شود؟

زیرا از چشمان تمامی افراد بشر پنهان است . حتی از چشمان تیزبین پرندگان هوا نیز مخفی است؛ دنیای مردگان نیز از آن اطلاع ندارد. فقط خدا می داند که حکمت را کجا می توان پیدا کرد؛ زیرا او تمامی زمین را زیر نظر دارد و آنچه را که در زیر آسمان است مشاهده می کند. او باد را به حرکت درمی آورد و حدود اقیانوسها را تعیین می کند. به باران فرمان می دهد که ببارد و مسیر برق آسمان را تعیین می آند.

پس او می داند حکمت کجاست . او آن را آزمایش کرده و تأیید نموده است، و به افراد بشر می گوید: "بدانید که ترس از خداوند، حکمت واقعی، و دوری نمودن از شرارت، فهم حقیقی می باشد."


ابزار امتیاز دهی