301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


یکشنبه 14 خرداد‌ماه سال 1391 ساعت 15:07

768. عکس امام خمینی و اسکناس


برخی از مسئولان به حضرت امام پیشنهاد دادند که آقا اجازه دهند تا عکسشان را روی پول های اسکناس چاپ کنند. آقا فرمودند: خیر! عکس شهدا را چاپ کنید. (منبع)


حضرت امام مهمترین شخصیت چند صد سال اخیر این مملکت است (به قول مجله تایمز یکی از مهم ترین شخصیت های هزار سال اخیر در دنیا است). حضرت امام یک روحانی و عارف والامقام است. حضرت امام حقیقتا حکم یک پدر معنوی و عزیز را برای این مملکت دارد. همه ی این ها صحیح است. ولی سال هاست من این موضوع را درک نمی کنم که چرا فقط چهره ی ایشان بر روی پول های ما است؟ مگر این مملکت شخصیت های مهم دیگر نداشته است؟ حافظ و سعدی و فردوسی و ابن سینا و مولانا و غیره و غیره. موضوع عجیبی است برای من.

امروز که سالگرد رحلت امام خمینی عزیز است، برای باری دیگر این مساله در ذهنم گذر کرد. به نظرم با پر کردن هر جا و مکان با چهره ی مقدس امام، بیشتر از آن که به او و راه او خدمت کرده باشیم، موضوع را لوس کرده ایم و عظمتش را کوچک کرده ایم. به نظر می رسد این کار بیشتر از آن که فایده داشته باشد، ضرر دارد. ما آن قدر امام را در چشم مردم فرو کرده ایم، که بعضی از مردم نادان دیواری کوتاهتر از ایشان برای اهانت های بیجا و بی ادبی هایشان پیدا نمی کنند. باید حکمتمان بیش از این حرف ها باشد. پس فردا که صفرهای جلوی تصویر امام زیاد شد، به جای این که بی لیاقتی ما مورد هدف قرار گیرد، امام را مسئول تورم معرفی خواهند کرد!

پ.ن.1: بنده نگفتم عکس امام "اصلا" روی پول چاپ نشود. بنده میگم که بشود - اتفاقا خوب هم هست که بشود. ولی‌ نه روی "همهٔ" اسکناس ها و هر جا و بی جایی. مثلا می‌شود روی بعضی اسکناس ها عکس امام چاپ شود، روی بقیه‌اش عکس شهدا، یا بزرگان علمی‌ و تاریخی کشور.


ابزار امتیاز دهی