X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


یکشنبه 11 تیر‌ماه سال 1391 ساعت 19:39

773. تجربه های اندونزی - خدا در دانشگاه


دو-سه روز پیش در کلاس "انرژی های تجدید پذیر" بودیم. استاد درس جناب پروفسور عبدالرحیم حلیم بود و موضوع جلسه اکثرا حول انرژی خورشیدی می گشت. همان طور که می دانید استفاده از نور خورشید به عنوان منبع انرژی نکات مثبت و منفی خودش را دارد و یکی از نکات منفی آن این است که در شب، و همچنین در روزهای ابری، انرژی ناکافی از این طریق تولید می شود. وقتی استاد در حال توضیح دادن این مطلب بود با لبخند گفت: "روزهای بدون ابر انرژی زیادی تولید خواهد کرد، ولی روزهای ابری بازده کمی خواهد داشت. پس شما مجبورید به آن چه خدا به شما می دهد راضی باشید." عبارت نهایی استاد بسیار برایم شیرین بود. لحظه ای که این جمله را شنیدم یاد یکی از سخنرانی های آیت الله جوادی آملی افتادم که چند سال پیش شنیده بودم.

ایشان می فرمود که ما باید نگرشمان در همه جوانب زندگی توحیدی باشد –من جمله در علوم. به عنوان مثال به جای این که در دانشگاه در مباحث علمی گفته شود "طبیعت" این طور یا آن طور است، بهتر است گفته شود "خلقت" این طور است یا آن طور است. یعنی ما در علوم ذهنمان را متوجه خلقت خدا کنیم و متوجه باشیم که این پدیده هایی که می بینیم کور نیستند و مبدا و مقصد دارند. یعنی در مشاهداتمان طبیعت را بدون خالق تصور نکنیم. اعتراف می کنم که آن روز که صحبت های آیت الله را برای اولین بار شنیدم نمی فهمیدم دقیقا منظورشان چیست و اصلا چرا دست گذاشته اند بر روی این نکته ی کوچک؟

ولی بعد از شندین جمله ی پروفسور عبدالرحیم حلیم در مورد موثر دانستن خدا در ابری یا غیر ابری بودن روز، تفاوت را احساس کردم. انصافا یادم نمی آید در طول دوران تحصیلم در دانشگاه صنعتی شریف –جز در کلاس معارف- عبارتی را شنیده باشم که خدا را در مبحث مورد نظر موثر بداند. شاید به همین دلیل بود که جمله ی استاد برایم جالب و گوارا بود. البته مراسم های خوب مذهبی در دانشگاه های کشورمان مانند عزاداری های محرم و اعتکاف و شب های احیا و غیره را نباید نادیده گرفت ولی بحث سر چیز دیگری است.


ابزار امتیاز دهی