301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


پنج‌شنبه 28 دی‌ماه سال 1391 ساعت 18:45

806. حادثه ی لپتاپ و خدای من


دیروز در آزمایشگاه یک شیشه حاوی حدودا 200 میلی لیتر محلول قلیای قوی (سودیم هیدروکسید چهار مولار) شکست. من و چند نفر دیگر به صحنه رفتیم تا کمک کنیم مایع از روی زمین و میز جمع و جور شود. پژمان یک سطل برداشت و به یک دانشجوی چینی داد که تازه به آزمایشگاه ما آمده است و تازه در حال یادگیری مبانی آزمایشگاهی است. به پسر چینی گفت: برو و سریع مقداری آب بیاور.


این دانشجو هم دوید به سمت سینک آب در وسط آزمایشگاه و توسط شلنگی که آنجا بود شروع به پر کردن سطل کرد. به دلیل عجله ی زیاد، وقتی سطل پر از آب شد، قبل از این که شیر آب را ببندد سطل را به سرعت برداشت تا چند متر آن طرفتر به سمت محل حادثه بیاورد. تکان دادن سطل همانا و در رفتن شلنگ و پاشیدن آب بر روی لپتاپ پژمان که بر روی میز کناری بود همانا! لپتاپ کاملا خیس شد. انگار دوش گرفته بود. خیس خیس.


حالا دیگر کسی توجهی به محلول قلیایی ریخته شده روی زمین نداشت و همه به سمت لپتاپ هجوم بردیم تا آن را نجات دهیم. خیلی اوضاع قاطی پاتی شده بود. همه ی اطلاعات آزمایشگاهی پژمان هم روی آن لپتاپ بود و اگر از بین می رفت، چندین و چند ماه کارش عقب می افتاد. لپتاپ ناگهان خاموش شد. پژمان سرش را گذاشت روی دیوار و سکوت کرد. هیچ چیز نمی گفت. هاج و واج مانده بود. دانشجوی چینی هم از ناراحتی و اضطراب بنفش شده بود. دائم می گفت: "وای. ببخشید. وای" پژمان سرش را انداخت پایین و برای این که آرامش خودش را به دست بیاورد و کار دست کسی ندهد از آزمایشگاه رفت بیرون. این دانشجوی چینی هم دائم به خودش می پیچید. نمی دانست چه کار کند.


آمد سمت من و گفت:

"من می بینیم که تو هر روز گوشه ی آزمایشگاه می ایستی و عبادت می کنی. می شود امروز به خدایت بگویی به من کمک کند؟ لطفا."


خیلی از حرفش تحت تاثیر قرار گرفتم. در آن لحظه چه قدر عجیب است که نماز خواندنِ روزانه ی من در آزمایشگاه به یادش بیاید. بعد از نماز دعایش کردم و از خدا خواستم گناهان همه ی ما را ببخشد. پ.ن.1: لپتاپ پژمان بعد از بیست و چهار ساعت درست شد


پ.ن.2: انشالله از اول بهمن ماه، به مدت دو-سه هفته به ایران خواهم آمد. سعی می کنم تا 22 بهمن هم در خدمت دوستان باشم. با من تماس بگیرید خوشحال می شوم دیدارها را تازه کنیم.


ابزار امتیاز دهیدوشنبه 18 دی‌ماه سال 1391 ساعت 12:38

805. وجدان کاری چینی


یک خاطره از آزمایشگاهم در هنگ کنگ نقل می کنم که می تواند روحیه ی کارمندی در شرق آسیا را به خوبی به تصویر بکشد:


 اینجا هر آزمایشگاه یک "تکنیسین" دارد که مسئول دستگاه ها و دیگر مسائل مربوطه ی آزمایشگاه است. اگر کسی از دانشجوها نیاز به ماده ی شیمیایی یا دستگاه یا هر چیز دیگری داشته باشد، با تکنیسین مربوطه تماس می گیرد و تا کارش راه بیافتد.


یکی از همین روزها بود که همراه یکی از دوستان به نام امید درون آزمایشگاه در حال کار کردن بودیم. می دیدیم که تکنیسین هر چند وقت یک بار می آید و دور می زند و بعد دوباره می رود سر میزش. ما هم کاری به کارش نداشتیم. آن روز همه چیز خوب پیش می رفت و مجبور نبودیم که تکنیسین را با درخواست های متعدد و متنوع اذیت کنیم. بعد از چند دفعه تردد آمد و گفت: "چرا کسی به من کاری نمی دهد؟ کاری نیست که بتوانم برایتان انجام دهم!؟"


تعجب کردیم که منظورش از این حرف چیست. ادامه داد: "امروز -بر خلاف روزهای دیگر- از من کاری درخواست نشده است و سرم شلوغ نیست. احساس کردم که بی کار هستم. آمدم که اگر کاری هست برای شما انجام دهم."


ابزار امتیاز دهیپنج‌شنبه 7 دی‌ماه سال 1391 ساعت 09:01

804. جلسه قرآن در هنگ کنگ (02) شیعه: قرآن حضرت علی


در پیرو نوشتار قبلی (جلسه قرآن در هنگ کنگ (01) زمان پیامبر: تحریف، تدوین، تاریخ) توجه دوستان را به فایل صوتی جلسه ی دوم جلب می کنم.

بخش چهارم: تاریخ قرآن () تدوین قرآن - فصل دوم: جمع‏آورى على بن ابى‏طالب 


در این جلسه، صحبت ها پیرامون گردآوری و تدوین قرآن توسط حضرت علی پس از رحلت پیغمبر بود. حجم فایل کمی بیش از 9 مگابایت است و مدت آن بیست دقیقه می باشد.


به طور اجمالی چند نکته که در جلسه توضیح داده شد عبارتند از:

* قرآن حضرت علی مفقود شده است و امروزه در اختیار ما نمی باشد

* آیه های قرآن حضرت علی با قرآن کنونی فرقی نداشته است

* حضرت علی در کنار آن قرآن نکات مهم و شرح نزول آیات را هم حاشیه نویسی کرده بودند

* ترتیب سوره ها بر اساس ترتیب نزول آیات بوده است - و نه ترتیب کنونی


لینک دانلود فایل صوتی (از اینجا).


امیدوارم برایتان جالب باشد. نظرها و پیشنهادهایتان را هم با من در میان بگذارید.


ابزار امتیاز دهیچندی پیش در مطلبی گذری (575 چرا قرآن تحریف نشده) به موضوع بحث در مورد تحریف قرآن پرداختم. این روزها که به نوشته های قبلی مراجعه می کنم، متوجه می شوم که بسیار از آن ها جای توضیح و تفسیر بیشتر دارند. بحث تدوین و تنظیم قرآن کریم هم یکی از همین موضوعات است.


از طرفی خوشبختانه چند هفته ای است که این نعمت نصیب ما شده است که جلسه ی قرآن مختصر و مفید و کوچکی در میان دانشجوهای دانشگاه علوم و تکنولوژی هنگ کنگ برپا شود. در این جلسه ضمن روخوانی آیات و ترجمه ی آن ها، به بحث هایی هم می پردازیم. جلسات اخیر در مورد همین موضوع تحریف و تدوین و تنظیم قرآن بوده است. کتابی که به عنوان مرجع صحبت هایمان قرار داده ایم "درسنامه ی علوم قرآنی" نام دارد که متن کامل آن را می توانید در اینترنت مشاهده کنید (از این لینک). از آن جا که بحث های این جلسه به نظر مفید می آید، تصمیم گرفته ام که آن ها را با شما هم به اشتراک بگذارم.


فایل صوتی که پیوست می شود خلاصه ی بحث پیرامون فصل اول از بخش چهارم این کتاب است. فایل در 32 دقیقه تنظیم شده است و اندازه ی آن 15 مگابایت است.

بخش چهارم: تاریخ قرآن () تدوین قرآن - فصل اول: تدوین قرآن در زمان رسول خدا 


امیدوارم برایتان جالب باشد. نظرها و پیشنهادهایتان را هم با من در میان بگذارید.


لینک دانلود فایل صوتی (از اینجا).


ابزار امتیاز دهی