301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


دوشنبه 28 مرداد‌ماه سال 1392 ساعت 11:04

840. چهل و چهار میلیون دلار


چند ماه پیش این نقاشی به قیمت 43.8 میلیون دلار به فروش رفته است. یک طرف دنیا بچه های بیچاره از گرسنگی در حال مردن هستند، در یک طرف دیگر، عده ای دور هم جمع می شوند تا میلیون میلیون نقاشی بخرند. بعضی اوقات حماقت انسان ها گریه آور است.نام اثر: onement

نام نقاش: Barnett Newman

برچسب‌ها: هنر، فرهنگ


ابزار امتیاز دهیسه‌شنبه 22 مرداد‌ماه سال 1392 ساعت 11:20

839. علاقه شدید شرقی ها به پوست سفید


آیا می دانستید در شرق آسیا سفید بودن یک امتیاز بسیار مهم محسوب می شود؟ اینجا هنگ کنگ است. چین را هم دیده ام. با کره ای ها و ژاپنی ها هم نشست و برخاست داشته ام. مالزی و سنگاپور و غیره هم مستثنا نیستند. در این قسمت دنیا، بی شک، علاقه ی شدیدی به پوست سفید است. این مردم دیوانه وار به رنگ پوست اهمیت می دهند.


یک ضرب المثل معروف چینی است که معمولا برای توصیف دختران به کار می برند: "سفید پوستی صد عیب را می پوشاند". گونه ی دیگری از همین ضرب و المثل می گوید: "وقتی کسی سفید باشد، بر ایرادهای (ظاهری) دیگرش چشم پوشی می شود". یک ضرب المثل دیگر چینی وجود دارد برای توصیف یک زنِ خوشبخت: "بای فو مِی". یعنی: سفید، ثروتمند، زیبا.


اینجا در آفتاب همه ی دخترها چتر بالای سر می گیرند، مبادا سیاه شوند. در موارد خاص، بعضی افراد حتی حاضر هستند هنگام رفتن به ساحل، ماسک و لباس کامل بپوشند تا مبادا سیاه تر شوند. به این شکل:بعضی افراد این علاقه را به دلیل پیشینه ی تاریخی می دانند. در قدیم، زنان فقیرتر مجبور بودند بر روی زمین کار کنند و به همین دلیل پوست آن ها زیر نور آفتاب تیره تر می گشت؛ در حالی که زنان ثروتمند و دارای جایگاه بالای اجتماعی می توانستند در خانه بمانند و به همین دلیل، پوست آن ها سفید می ماند. به همین دلیل -به صورت غیر مستقیم- پوست سفید معادل جایگاه بالای اجتماعی بود. در همین راستا، به صورت تاریخی، خدایان و فرشتگان و زنان آسمانی همگی سفید پوست ترسیم شده اند.


در شرق آسیا، سالانه 13-18 میلیارد دلار آمریکا (بله درست خواندید، 13 الی 18 میلیارد دلار آمریکا) توسط زنان برای سفیدتر شدن بر روی کرم ها و پودرها و مواد شیمیایی دیگر خرج می شود. بعضی از این مواد شیمیایی در کشورهای اروپایی و آمریکا به دلیل خطرناک بودن غیر قانونی هستند.


البته هیچ استاندارد فرهنگی، برای ابد ثابت نمی ماند. امروزه جوانانی در چین هستند که به پیروی از فرهنگ غربی (که در آن مقداری برونزه بودن جذاب و مطلوب است) به سمت برونزه شدن رفته اند. ولی زمان زیادی نیاز است تا ملت میلیاردی چین به طور کلی دگرگون شود. فعلا اینجا اگر سفیدپوست باشید، هم کار بهتری پیدا می کنید، هم زوج مطلوب تری، هم احترام اجتماعی بیشتری. مردهای سفید هم بیشتر از مردهای سیاه مطلوبند. جای تعجب نیست که خیلی از مردان اروپایی به اینجا می آیند تا از چپ و راست برای آن ها دخترِ دمِ بخت ببارد.

برچسب‌ها: چین، تاریخ، زن، فرهنگ


ابزار امتیاز دهیچهارشنبه 16 مرداد‌ماه سال 1392 ساعت 11:23

838. خداحافظ ماه رمضان


به روزهای پایانی ماه رمضان رسیده ایم. معمولا در این روزها حس عجیبی دارم. احساس می کنم که در حال از دست دادن یک عزیز هستم. مثلا این که دوست آدم بر روی تخت بیمارستان باشد و آخرین نفس هایش را می کشد. از دست آدم هم هیچ کاری جز دعا بر نیاید! می دانی که دیر یا زود می رود و تو می مانی و پشیمانی هایت. چرا وقتی پیشت بود با او بیشتر مهربانی نکردی؟ چرا بیشتر با او وقت نگذراندی؟ چرا به جای این که به او توجه کنی پی کارهای بیهوده و کشتن وقت بودی؟ 


حس عجیبی است. در سالهایی که جوان تر بودم، حسم قوی تر بود. الان که گناه هایم افزایش پیدا کرده است کمی سنگ دل تر شده ام. ولی خدا را شکر، هنوز دلم برای از دست دادن ماه مبارک می سوزد. هنوز دلم تنگ می شود برایش و آرزو می کنم که ای کاش آخرین روز هر چه دیرتر غروب کند. ای کاش بیشتر پیش ما بماند. تنها چیزی که دلم را آرام می کند این است که روز بعد را خودِ خدا عید اعلام کرده است. خودش گویی نوعی تسلی است.


پناه می برم به خدا که مبادا روزی مانند کسانی شوم که دوست دارند هر چه زودتر ماه رمضان تمام شود. گویی دوست دارند هر چه زودتر دوستشان نفس آخر را بکشد و بمیرد، تا دیگر مجبور نباشند سختی های به بیمارستان آمدن و عیادت کردن را به دوش بکشند. خدا همه ی ما را ببخشد و بیامرزد انشالله. ماه رمضان که تمام شود، روزشماری می کنم تا عرفه از راه برسد و دوباره دوستی قدیمی را ملاقات کنم. من را هم دعا کنید.


برچسب‌ها: رمضان، اسلام


ابزار امتیاز دهیپنج‌شنبه 10 مرداد‌ماه سال 1392 ساعت 14:37

837. هر که عقلش بیش


این شب احیا یه چیز خیلی جالب یاد گرفتم. دیدین بعضی ها فکر میکنن خیلی عقلشون زیاده و به دلیل دانش بالا قوانین دین یه جورایی از دوششون برداشته میشه؟ یا که مقررات و محدودیت های عمومی شامل حال اون ها نمیشه؟ مثلا شاید بگن این چیزا مال عوامه؟


خلاصه یه حدیث از امام یاقر هست که خیلی حال داد.

می فرماید:" خداوند در روز قیامت در حساب بندگان به اندازه عقلی که به آنها در دنیا داده دقت و سختگیری می کند."


فکر کتم خیلی خوبه. به نظرم نتیجه اخلاقیش میشه دقیقا عکس اون چیزی که الان رواج داره. یعنی هر کی تصور میکنه عقلش بیشتره خودشو برای حسابکشی سخت تری آماده کنه. دوستان عاقل، بسم الله

برچسب‌ها: اسلام، حدیث، عقل


ابزار امتیاز دهیدوشنبه 7 مرداد‌ماه سال 1392 ساعت 14:29

836. دعای جوشن کبیر دانشجویان هنگ کنگ


ما اینجا نه انجمن داریم، نه بودجه داریم، نه گروه داریم، نه هیچی. ولی عشق داریم، ایمان داریم، و دوستان با صفا داریم. همین می شود که به صورت خود-جوش شب احیا گرد هم آمدیم و توی دفتر یکی از بچه ها، روی زیراندازهایی که انداخته بودیم، قرآن و دعا خواندیم. برنامه هم که تمام شد، بچه ها به سمت خوابگاه رفتند و سریع هر کسی هر چیزی داشت مخلصانه و بی ریا آورد سر سفره تا دست جمعی سحری بخوریم. عجب شبی بود. ساده و با صفا و از همه مهم تر، با نیت های پاک و دلهایی پر از اخلاص.


این هم نوایی کوتاه از دعایی که با هم خواندیم:التماس دعا از همگی در این شب ها.

برچسب‌ها: هنگ کنگ، اسلام، دعا، رمضان، دانشجو


ابزار امتیاز دهی