X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


چهارشنبه 13 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 14:40

866. سنت های جاهلی


عبارت ”سنت های جاهلی“ چه چیزی را در ذهن شما تداعی می کند؟ مثلا دخترها را زنده به گور کردن؟ یا مثلا ازدواج های دسته جمعی که در زمان قبل از اسلام رخ می داده است؟ یا مثلا سنت ها و آیین های بت پرستی؟ شاید خیلی کارها را بشود در همین عبارت سنت های جاهلی گنجاند. عبارت قوی و معنی داری است. هر وقت می خواهی سنتی را کاملا بکوبی و با خاک یکسان کنی کافی است از این عبارت کوتاه استفاده کنی. به عنوان مثال می توانی بگویی ”سفره ی هفت سین شاید روزی معنی داشته بوده است, ولی امروزه چیدن آن بی فایده بوده و از سنت های جاهلی است“. ولی اگر همچین حرفی بزنی با موج خروشانی از سربازان گمنام حضرت کوروش در اینترنت روبرو خواهی شد که پدر و مادرت را می آورند جلوی چشمت که به چه جراتی به صاحت مقدس این رسم باستانی ایرانی توهین کرده ای!؟

چند روز پیش با حبذا و یکی دوتا دیگر از دوستان همین بحث ها را می کردیم. اگر آدم بنشیند و یکی یکی کارهایی که امروزه به نام رسم و رسومات در جامعه انجام می شود را واکاوی کند, امکان دارد به جایی برسد که قسمت عمده ای از آن ها را بی فایده و پوچ و از سنت های جاهلی بداند. البته بعضی از رسومات هنوز قوت خودشان را به عنوان مراسم های مفید حفظ کرده اند. به عنوان مثال گردهمایی در شب یلدا با کل خانواده و بزرگترها؛ این رسم هنوز کارایی دارد. هنوز برای جامعه و انسان مفید است. ولی از روی آتش پریدن در چهارشنبه ی آخر سال: این رسم برای جامعه و انسان فایده ای ندارد و اگر آدم بخواهد منطقی دو دوتا چهارتا بکند می تواند بدون هیچ کاستی از زندگی اش حذفش کند.

خوب اگر این چیزها را حذف بکنیم چه می شود؟ فرض کنید یکی یکی سنت های جاهلی را کنار بگذاریم و فقط سنت هایی را نگه داریم که برای انسان ها و جامعه مفید هستند. آیا در این صورت تبدیل می شویم به جامعه ای خالی از سنت ها؟ آیا آن چسبی که ما را به عنوان عناصر مرتبط در جامعه ی ایرانی به هم پیوند می دهد را با این کار ضعیف می کنیم؟ آیا ایرانی بودن به برپایی همه ی این سنت هاست -چه مفید باشند چه نباشند؟

خلاصه این سوالی است که برایم این روزها مطرح است. اگر بخواهیم همه ی سنت های جاهلی جامعه را حذف کنم, آیا ناخواسته جامعه را به صورت نامطلوبی خالی کرده ایم؟

برچسب‌ها: ایران، تاریخ


ابزار امتیاز دهی