301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


یکشنبه 24 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 21:09

867. جمع اجزاء


چند شب پیش جمله ای شنیدم که کمی مرا به فکر فرو برد:


”یک مجموعه می تواند بیشتر یا کمتر از مجموع تک تک اجزاء تشکیل دهنده اش باشد“


یعنی چی؟ خوب، بگذارید با دو مثال توضیح دهم:


مثال اول: آن مثال قدیمی یادتان است که یک پیرمرد به پسرانش آموخت که تکه های چوب به تنهایی راهت شکسته می شوند ولی اگر یک دسته چوب کنار هم قرار گیرد سخت می شکنند؟ فرض کنید برای شکستن هر چوب نیاز به 10 نیوتن نیرو است. ولی اگر پنج چوب را کنار هم بگذاریم بیش از 50 نیوتن نیرو نیاز خواهد بود. در واقع این چوب ها در کنار هم یک هم افزایی ایجاد می کنند و مثلا 70 یا 80 نیوتن نیاز خواهد بود تا آن ها را بشکنیم.


مثال دوم: مثلا شما پول زیادی بدهید و پارچه ی خوب بخرید. دکمه ی خوب بخرید. نخ خوب بخرید. سوزن خوب بخرید. ولی اگر در دوخت لباس دقت نکنید، حاصل نهایی یک لباسی خواهد بود که ارزشش از تک تک اجزائی که خریداری کرده اید کمتر خواهد بود. یعنی مثلا شما 300 هزار تومان پول وسائل تشکیل دهنده ی لباس را داده اید، ولی این لباسی که دوخته اید آن قدر زشت است که کسی 50 هزار تومان هم آن را نخواهد خرید.


در مثال اول (مثال چوب ها) مجموعه بیش از تک تک جزء های خودش شده است. ولی در مثال دوم (مثال لباس) مجموعه کمتر از تک تک جزء های خودش شده است.


انسان ها هم همین طور هستند.


یکی ماشین دارد، خانه دارد، پول دارد، کار دارد، زن و زندگی دارد، شغل خوب دارد، لباس شیک دارد،‌ ساعت و عطر و ادکلن دارد، همه چیز دارد! ولی وقتی همه و همه را جمع می زنی و از دور می ایستی نگاهش می کنی، به این انسان نگاه می کنی، متوجه می شوی که کمتر از اجزاءش است. کم است. کوچک است.

ولی یکی دیگر است که از دار دنیا چیز زیادی ندارد، ولی وقتی کلاهت را قاضی می کنی و دمی با او نشست و برخاست می کنی، متوجه می شوی که بسیار بیشتر از تک تک اجزائی است که او را تشکیل می دهد.

یکی علیل است ولی قلبش به اندازه ی دنیاست، و یکی رئیس است و ارزشش از گربه های سر کوچه هم کمتر است!

البته این ها با هم در تناقض نیستند. ممکن است که فردی ثروت و قدرت و شوکت داشته باشد، ولی وقتی به او می نگری متوجه می شوی که حتی از این چیزهایی که دارد هم بزرگتر است. و افراد بدبخت و بیچاره و مفلوک هم وجود دارند که متاسفانه وقتی در وجود آن ها دقت می کنی متوجه می شوی که حتی کمتر از آن پستی هستند که به نظر می رسند.


خدا انشاء الله همه ی ما را از کسانی قرار دهد که با ارزش تر از تک تک اجزاءشان هستند.

برچسب‌ها: فرهنگ


ابزار امتیاز دهی