301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


یکشنبه 2 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 06:35

892. افتخار به برخورداری معنا ندارد


ده روز پیش با موفقیت از پایان نامه ی دکتری خودم در رشته ی مهندسی شیمی (محیط زیست) دفاع کردم. همه چیز به خوبی پیش رفت. از آن روز هم، اطرافیان کلمه ی دکتر را در به عنوان پیشوند اسمم به کار می برند. حس عجیبی است. 


جلسه دفاع از تزم به صورت مستقیم برای مادرم در ایران مخابره می شد. بعد از اتمام دفاع، سیل تبریک ها و ابراز محبت ها از ایران سرازیر شد. از آن رو که خدا را شکر تز بسیار خوب انجام شده بود و علاوه بر رکورد انتشار مقالات نامزد دریافت چند جایزه نیز شده است، همگی در تبریک گفتن خیلی لطف داشتند. خدا همه عزیزان را خیر دهد. ولی با گذر زمان همانطور که تبریکات را دریافت می کردم و تلاش داشتم که همگی را پاسخ بگویم، از تعداد و شدت تبریکات، حس ناخوشی به دست آوردم. احساس کردم دیگر دارد زیاده روی می شود. مگر دکتری گرفتن چیست که انقدر مردم خودشان را ملزم به تبریک گفتن در موردش می کنند؟ از دکتر خطاب شدن خیلی خوشم نمی آید. از آن بدتر، این است که کسی خودش را دکتر خطاب کند. مگر من برای پز دادن به دیگران دکتری گرفته ام که بخواهم در مکالمه عنوان خودم را به رخ بکشم؟ البته در فضای علمی یا کاری معنی می دهد که دیگران از تخصص آدم آگاه باشند، ولی در زندگی روزمره چه دلیل دارد؟


برخورداری، چه از لحاظ مالی، چه از لحاظ تحصیلاتی، چه از لحاظ فرهنگی، چه هر گونه برخورداری دیگر فقط یک بازی در این دنیای گذرا است. نباید قطب نمای درون ما مسیر را گم کند. افتخار کردن به چیزی که مانند یک دانه شن در بیابان است بی معنی است. حماسه ی ژاپنی هایکه چه زیبا می گوید: "... بزرگان نیز روزی از پا در می آیند، و آن ها نیز مانند گرد و غبار در باد هستند". لاجرم یاد آیه ای زیبا از قرآن کریم افتادم که می فرماید "گرامی ترین شما نزد خدا با تقواترین شما است". پیام خدا روشن است: "زندگى دنیا، چیزى جز بازى و سرگرمى نیست! و سراى آخرت، براى آنها که پرهیزکارند، بهتر است، آیا نمى‌‌‏‌اندیشید؟!" (سوره انعام آیه 32)


علاوه بر اهمیت گم نکردن صراط، این نکته نیز مهم است که شرایط اجتماعی و خانوادگی برای این گونه موفقیت من محیا بوده است. در خانواده ای که ده ها دکتر و استاد دارد، دکتر شدن هنر است؟ اگر پسر یک فرد ثروتمند، خودش نیز در بازار موفق شود، جای تبریک شدید دارد؟ از قدیم گفته اند که "پول، پول می آورد".


داستان معلم و پرتاب کاغذ در سطل این موضوع را زیبا بیان می کند (لینک):


روزی معلم به کلاس آمد و به شاگردان گفت که قرار است آزمایشی انجام دهند. در این آزمایش، شاگردان به منزله ی اعضای جامعه هستند که هر کدام می خواهند موفق و ثروتمند و فرهیخته بشوند. معلم به شاگردان دستور داد که هر کدام از آن ها یک قطعه کاغذ را مچاله کنند.

سپس سطل زباله را به جلوی کلاس برد و گفت: هر کس از جای خودش تلاش کند که کاغذ خودش را به درون سطل بیاندازد. اگر کاغذ شما وارد سطل بشود، مانند این است که شما به موفقیت دست یافته اید و به سطوح بالاتر جامعه ارتقاع پیدا کرده اید.

در کلاس همهمه ای به پا شد. همگی متوجه شدند که شرایط ردیف اول به مراتب آسان تر است و شاگردان کلاس فاصله ی مساوی از هدف ندارند! همه شاگردان عقب کلاس اعتراض خود را بیان کردند. بدیهی است که تعداد کمی از شاگردان ردیف اول، با شاگردان عقب کلاس هم نوا شدند. آن ها بیش از هر چیز به موفقیت خود فکر می کردند.

در واقع، کسانی که در ردیف اول نشسته اند مانند کسانی هستند که در محیط و خانواده ای برخوردار به دنیا آمده اند. آن ها برای پیشرفت و رسیدن به سطوح بالاتر اجتماع کافی است کاغذ را دو متر پرتاب کنند. ولی آن فردی که در شرایطی ضعیف به سر می برد، یقینا راه دشوارتری برای موفقیت در پیش دارد.

شما که این متن را می خوانید یقینا دسترسی به آب و برق و خانه و لباس و غذا و رایانه و اینترنت دارید! آیا متوجه هستید که در مقایسه با اکثر انسان های این کره ی خاکی شما در دسته ی برخوردار قرار می گیرید؟ 


شکر خدا را نباید هرگز از یاد برد. وظیفه شکرگزاری نعمتی است که بزرگان دین در کسبش کوشیده اند و خویش را بدان آراسته اند. رسول خدا (ص) در یکی از شب ها که نزد عایشه بود به عبادت و تضرع مشغول شد. همسرش که این حالت را از پیامبر خدا دید به او گفت: یا رسول اللّه چرا خود را به زحمت می اندازی با اینکه خداوند تو را آمرزیده است نسبت به گذشته و آنچه آینده خواهی داشت. آن حضرت فرمود: ای عایشه نباید بنده شاکری باشم؟ (اصول کافی، ج 4، ص 289)

برچسب‌ها: تحصیل، خصوصی، خاطره، دانشجو


ابزار امتیاز دهی