301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


پنج‌شنبه 25 دی‌ماه سال 1393 ساعت 15:09

897. تاخیر تاکتیکی و شرمندگی ما


همانطور که می دانید امروز تیم ملی فوتبال ایران توانست با نتیجه ی یک بر صفر تیم قطر را شکست دهد. ما هم مثل خیلی از خانواده های ایرانی دور هم نشسته بودیم و بازی را با هم دیدیم. ولی در این وسط، علاوه بر فوتبال، مسائل فرهنگی نیز برای من اهمیت بسیار زیادی داشت.

*********

تیم ایران جلو افتاده بود و مقدار کمی از بازی مانده بود. یک برخورد خیلی کوچک بین بازیکن تیم ایران و تیم قطر صورت گرفت. بازیکن ایرانی به شیوه ای غیر ورزشی خودش را به زمین زد و شروع کرد به وقت تلف کردن. واضح بود که هیچ اتفاقی برای او نیافتاده است و فقط دارد تلاش می کند وقت بازی را به نفع تیم ایران سپری کند. آش آنقدر شور بود که گزارشگر ایرانی هم به این موضوع اعتراف کرد. ولی گزارشگر در کمال وقاحت گفت: "بلی. علیرضا حقیقی یک تاخیر تاکتیکی در بازی ایجاد کرده و امیدواریم مشکل خاصی برای او پیش نیامده باشد..."

یاد آن روزهایی افتادم که تیم ملی ما از بحرین و قطر و دیگر کشورهای عربی عقب می افتاد و آن ها خودشان را به زمین می زدند. یاد آن روزها می افتم که هر چه از دهن ایرانی ها در می آمد به آن ها می گفتند و آن ها را متهم به بی اخلاقی می کردند. حالا چه شد؟ حالا که ما می کنیم اسمش "تاخیر تاکتیکی" است؟ حالم از این فرهنگ به هم می خورد. امروز بازیکنان تیم ایران یک بر صفر برنده شدند، ولی حد اقل ده دفعه خودشان را بی دلیل به زمین انداختند. شرممان باد.

برچسب‌ها: فرهنگ، ورزش، رسانه، ایران


ابزار امتیاز دهیپنج‌شنبه 18 دی‌ماه سال 1393 ساعت 21:24

896. نظر شما راجع به دانشگاه آزاد، واحد علوم و تحقیقات


سلام بر دوستان عزیز،

در این هفته که ایران بوده ام، یکی دو شرکت پیشنهاد همکاری به بنده داده اند و پرونده ی استاد شدن بنده در یکی از دانشگاه های سراسری ایران هم جاری است. در این بین، دانشگاه آزاد (واحد علوم و تحقیقات) نیز این پیشنهاد را داده است که در آن دانشگاه از ترم بعد شروع به تدریس کنم. البته اگر با واحد علوم تحقیقات شروع به همکاری کنم، فعلا به حالت موقتی و آزمایشی خواهد بود، که هم آن ها با اخلاق و روش تدریس بنده بیشتر آشنا شوند، و هم من فضای آن مجموعه را بهتر بشناسم.

از آن جا که من به خوانندگان این وبلاگ علاقه و اعتماد خوبی دارم، تصمیم گرفتم که نظر شما دوستان در مورد پیشنهاد دانشگاه آزاد را بپرسم. لطفا من را نظراتتان بهره مند کنید.

برچسب‌ها: وبلاگ، دانشجو، خصوصی، نظرسنجی، تحصیل


ابزار امتیاز دهییکشنبه 7 دی‌ماه سال 1393 ساعت 14:02

895. تب "این" بودن


در زبان انگلیسی کلمه ی "in" که معمولا به معنای "داخل" یا "در" مکانی یا چیزی بودن است، معانی دیگری هم دارد. یکی از این معانی، کاربرد این کلمه به صورت صفت است. استفاده از کلمه "in" به صورت صفت، فقط به درد افرادی که در زبان پیشرفته یا بومی هستند می خورد و به همین دلیل معمولا این کاربرد را به شاگردها تدریس نمی کنم. البته دو کاربرد صفتی متفاوت برای این کلمه وجود دارد که منظور بنده کاربرد دوم آن است. معنی آخر در تصویر زیر همان معنی است که در مورد آن می خواهم بنویسم:به معنای مدرن و به روز و باحال و در مُد بودن. البته دقیقا هیچ یک از این معانی نیست ولی نزدیک است. دیدید وقتی ناگهان فلان رنگ یا فلان مُد یا فلان ماشین یا فلان منطقه یا فلان آهنگ یا فلان لباس یا فلان مکان ناگهان بر سر زبان ها می افتد و برای شیک و به روز بودن افراد آن را طلب می کنند؟ کلمه ی "in" یک همچین معنی دارد.


دیروز یک گزارش خبری می دیدم از زنان کشور نیجریه که در حال حاضر تب بسیار داغی برای آن ها به وجود آمده است که از کلاه گیس استفاده کنند. گزارشگر می گفت که اگر در خیابان های پایتخت نیجریه (لاگوس) راه بروید، کمتر زنی را خواهید یافت که در زندگی اش از موی مصنوعی استفاده نکرده باشد. وقتی گزارش را می دیدم خیلی به حال این زنان تاسف خوردم. چه به سر آن ها آمده است که موهای خودشان را دوست ندارند و به جایش از موی مصنوعی استفاده می کنند؟ چه دلایل فرهنگی آن ها را به این سمت و سو کشانده است؟


در این فکرها بودم که یاد مردمان کشور خودم افتادم. ما هم در ایران چقدر از این مسائل و مُدگرایی داریم. چقدر بوتاکس؟ چقدر پروتز؟ چقدر دست و پا زدن و تقلا برای با مُد روز بودن؟ چقدر پُز دادن توسط مارک کفش و لباس؟ چقدر پُز دادن با منطقه مسکن و ماشین زیر پا؟ اگر از وضعیت عطش مردم به "in" بودن در ایران گزارش تهیه کنند، ما بیچاره تریم یا زنان نیجریه؟پ.ن.1: من به ایران بازگشته ام. فعلا برنامه ای هم برای رفتن ندارم. با شماره موبایلم تماس بگیرید، دلمان تنگ شده است.

برچسب‌ها: فرهنگ، ایران


ابزار امتیاز دهی