301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


پنج‌شنبه 28 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 10:06

903. انگشتر اسلامی در دست زن جنگجویان اروپایی


"جنگجویان وایکینگ که نژادی از ناحیه ی شمال اروپا (بین دانمارک و نوروژ) بودند از سال ۸۰۰ تا ۱۰۵۰ برای سه سده، جنگجویان با کشتی‌های دراز و درخشان خود، اروپا را به ترس وامیداشتند. آنها از اسکاندیناوی برای جستجوی سیم، بردگان و زمین به دریا رفتند. برخی از آنها به بریتانیا و فرانسه یورش می‌بردند، و برخی دیگر به روسیه و رودهای دوردست آسیا. وایکینگ‌ها جویندگان دلیر و بی باکی بودند. آنها با بی باکی از میان امواج خروشان اقیانوس اطلس گذر کرده، ایسلند و گروئنلند را یافتند و به شمال آمریکا نیز گام نهادند." (لینک)


منطقه تاریخی بیرکا که در سوئد کنونی قرار دارد متعلق به وایکینگ ها بوده و مرکز تجاری به شمار می رفته است. چندین سال است که باستان شناس سوئدی Hjalmar Stolpe گورهای تاریخی این منطقه را مطالعه می کند ولیکن کشف اخیر ایشان دنیای باستان شناسی را متعجب کرده است! ایشان در جستجوی یک گورستان تاریخی، به دست یک زن وایکینگی که 1200 سال پیش دفن شده است، انگشتری کشف کرده است که با خط کوفی بر روی آن نوشته شده است "برای الله". البته ممکن است این کلمات قسمتی از عبارت "انشالله" و یا "لا اله الا الله" باشد. در هر صورت این کشف بزرگی است چرا که این اولین انگشتر اسلامی است که تا به حال در منطقه ی وایکینگ ها یافت شده است و از آلیاژ مخصوصی از نقره و نوعی شیشه قرمز تشکیل شده است. در آن زمان، مسلمانانِ خاور میانه فن ساختن شیشه رنگی را فرا گرفته بودند ولی این نوع شیشه برای واکینگ ها یک کالای عجیب و لوکس محسوب می شده است. واکینگ ها به نقره علاقه مند بوده، و برای آن ها از طلا ارزشمندتر به حساب می آمده است. اینکه این زن چگونه به این انگشتر دست یافته است در هاله ای از ابهام است. جالبتر این که، لباس این جنازه از نوع سنتی وایکینگ ها بوده است، پس می توان حدس زد که او یک شهروند محلی بوده است. از طرفی، انکشتر بسیار تمیز بوده و به نظر می رسد قبل از رسیدن به دست این بانو، زمانی زیادی از آن نگذشته باشد. به عبارتی، امکان دارد خودِ این بانو (و یا یکی از نزدیکان وی) با دنیای مسلمانان در خاور میانه رابطه ای مستقیم داشته است. شاید هم توسط جنگجویان وایکینگی غنیمت گرفته شده باشد. شاید هم تجارهای ماجراجو آن را به این نقطه ی دور از کره ی زمین آورده باشند...


محققین سوئدی که این انگشتر را مورد بررسی قرار داده اند در مقاله خود می نویسند:

Most likely, we will never know the exact meaning behind the inscription, or where and why it was doneلینک های مقالات به زبان انگلیسی در مورد این انگشتر:

1. روزنامه واشنگتن پست

2. مقاله علمی در ژورنال اسکنینگ


پ.ن.1: عید شما پیشاپیش مبارک

پ.ن.2: زمان و مکان جلسه به زودی اعلام خواهد شد

برچسب‌ها: اسلام، تاریخ


ابزار امتیاز دهیدوشنبه 11 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 10:03

902. پیشنهاد فیلم مستند برای جلسه


سلام دوستان،از وقتی که آمده ام ایران عزیزان در مورد گردهمایی وبلاگی سوالاتی پرسیده اند. همان طور که یادتان هست ما سنتی داشتیم (و داریم) که هر چند وقت یک بار دور هم برای جلسات جمع بشویم که آشنایی هایمان از فضای مجازی فراتر برود و به دنیای واقعی هم سرایت یابد. در جلسات قبلی که برگزار کرده ایم تجربه های مفیدی کسب کرده ایم و انشالله در برگزاری جلسات آینده باید از اشتباهات گذشته درس بگیریم تا گردهمایی های مفیدتری داشته باشیم.برای جلسه ی بعد (که به زودی زمان و مکان آن را اعلام خواهم کرد) تصمیم گرفته ایم از فیلم مستند برای جهت دهی به بحث استفاده کنیم. با استفاده از این روش قادر خواهیم بود که بحث منسجم تری انجام دهیم و از شاخ و برگ دادن نامربوط جلوگیری کنیم. پس برنامه ی جلسه به این شکل خواهد بود:1. حدود یک ربع الی بیست دقیقه خوش آمد گویی و سلام و احوال پرسی در اول جلسه

2. دیدن فیلم مستند

3. حدود چهل و پنج دقیقه الی یک ساعت بحث و گفتگو پیرامون موضوع مطرح شده در فیلمحالا نوبت این است که اگر دوستان فیلم مستندِ به خصوصی را مد نظر دارند در بخش نظرات این نوشتار مطرح کنند. از میان فیلم های مطرح شده یکی را انتخاب می کنیم و در نوشتار بعدی همراه با زمان و مکان جلسه اعلام می کنیم. منتظر پیشنهادات خوبِ شما هستم!

برچسب‌ها: جلسه، وبلاگ


ابزار امتیاز دهیشنبه 2 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 09:43

901. حضور در برنامه تلویزیون


علم با طعم لذت، پخش شده در بهمن 1393. امیدوارم برایتان آموزنده و سرگرم کننده باشد.


برچسب‌ها: خصوصی، دانشجو، رسانه


ابزار امتیاز دهی