301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


پنج‌شنبه 28 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 10:06

903. انگشتر اسلامی در دست زن جنگجویان اروپایی


"جنگجویان وایکینگ که نژادی از ناحیه ی شمال اروپا (بین دانمارک و نوروژ) بودند از سال ۸۰۰ تا ۱۰۵۰ برای سه سده، جنگجویان با کشتی‌های دراز و درخشان خود، اروپا را به ترس وامیداشتند. آنها از اسکاندیناوی برای جستجوی سیم، بردگان و زمین به دریا رفتند. برخی از آنها به بریتانیا و فرانسه یورش می‌بردند، و برخی دیگر به روسیه و رودهای دوردست آسیا. وایکینگ‌ها جویندگان دلیر و بی باکی بودند. آنها با بی باکی از میان امواج خروشان اقیانوس اطلس گذر کرده، ایسلند و گروئنلند را یافتند و به شمال آمریکا نیز گام نهادند." (لینک)


منطقه تاریخی بیرکا که در سوئد کنونی قرار دارد متعلق به وایکینگ ها بوده و مرکز تجاری به شمار می رفته است. چندین سال است که باستان شناس سوئدی Hjalmar Stolpe گورهای تاریخی این منطقه را مطالعه می کند ولیکن کشف اخیر ایشان دنیای باستان شناسی را متعجب کرده است! ایشان در جستجوی یک گورستان تاریخی، به دست یک زن وایکینگی که 1200 سال پیش دفن شده است، انگشتری کشف کرده است که با خط کوفی بر روی آن نوشته شده است "برای الله". البته ممکن است این کلمات قسمتی از عبارت "انشالله" و یا "لا اله الا الله" باشد. در هر صورت این کشف بزرگی است چرا که این اولین انگشتر اسلامی است که تا به حال در منطقه ی وایکینگ ها یافت شده است و از آلیاژ مخصوصی از نقره و نوعی شیشه قرمز تشکیل شده است. در آن زمان، مسلمانانِ خاور میانه فن ساختن شیشه رنگی را فرا گرفته بودند ولی این نوع شیشه برای واکینگ ها یک کالای عجیب و لوکس محسوب می شده است. واکینگ ها به نقره علاقه مند بوده، و برای آن ها از طلا ارزشمندتر به حساب می آمده است. اینکه این زن چگونه به این انگشتر دست یافته است در هاله ای از ابهام است. جالبتر این که، لباس این جنازه از نوع سنتی وایکینگ ها بوده است، پس می توان حدس زد که او یک شهروند محلی بوده است. از طرفی، انکشتر بسیار تمیز بوده و به نظر می رسد قبل از رسیدن به دست این بانو، زمانی زیادی از آن نگذشته باشد. به عبارتی، امکان دارد خودِ این بانو (و یا یکی از نزدیکان وی) با دنیای مسلمانان در خاور میانه رابطه ای مستقیم داشته است. شاید هم توسط جنگجویان وایکینگی غنیمت گرفته شده باشد. شاید هم تجارهای ماجراجو آن را به این نقطه ی دور از کره ی زمین آورده باشند...


محققین سوئدی که این انگشتر را مورد بررسی قرار داده اند در مقاله خود می نویسند:

Most likely, we will never know the exact meaning behind the inscription, or where and why it was doneلینک های مقالات به زبان انگلیسی در مورد این انگشتر:

1. روزنامه واشنگتن پست

2. مقاله علمی در ژورنال اسکنینگ


پ.ن.1: عید شما پیشاپیش مبارک

پ.ن.2: زمان و مکان جلسه به زودی اعلام خواهد شد

برچسب‌ها: اسلام، تاریخ


ابزار امتیاز دهی