301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


سه‌شنبه 24 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 09:40

923. ایام و واعدنا


امروز با خودم فکر می کردم که عجب دنیای عجیبی است. از صبح که زندگی می کنیم، سرِ کار می رویم، غذا می خوریم، با دوستان حرف می زنم، تفریح می کنیم، می خندیم و گریه می کنیم... تا این که شب خسته می شویم و بالاخره می خوابیم، چند لحظه می ایستیم و با خود فکر می کنیم که در این دنیا داریم چه کار می کنیم!؟ از کجا آمده ایم و به کجا می رویم؟ اصلا چرا وجود داریم؟ مبدا چیست؟ مقصد چیست؟


اگر نماز یومیه که می خوانیم واقعا نماز باشد، قرار است یک همچین تُرمُزی باشد. یعنی 5 بار در روز این چرخ و فلک را نگه می دارد تا پیاده شویم، به اصلِ ماجرا فکر کنیم، و دوباره سوار چرخ و فلک شویم. ایام مخصوص، مانند همین دهه که وارد آن شده ایم، در نظرِ من مانند نیروی کمکی است. یعنی اگر مثل من نمازتان نماز نیست، و حواستان پرت است، و سرعت بالا و هیاهوی چرخ و فلک به شما فرصتِ به خود آمدن نمی دهد، این ایام -با آدابِ مخصوصش- می تواند کمکِ مضاعف کند.


دیشب اولین شب ذی الحجه بود و دهه ی نماز مخصوص "و واعدنا موسی..." شروع شد. ای کاش با توجه بیشتر در این ایام، بتوانیم روح های تخلیه شده را کمی شارژ کنیم.

برچسب‌ها: اسلام، عبادت


ابزار امتیاز دهیچهارشنبه 18 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 21:28

922. جایزه دادن به خلاف کارها


همانطور که دوستان می دانند، خدا لطف کرده است و بنده توانسته ام سال ها خارج از کشور درس بخوانم. الان هم که خدمت شما هستم، "کاغذ پاره ای" از یکی از دانشگاه های مطرح دنیا به عنوان مدرک دکتری در دست دارم که انشالله بتوانم توسط آن هم به دیگران خدمت کنم، هم ثمره ی سال ها تلاشم را ببینم، و هم پدر و مادرم از من راضی باشند. امروز رفته بودم یکی از ادارات کشور عزیز که کارهایم را پیگیری کنم و همچنین در مورد خدمت اجباری سربازی سوال کنم. یکی از افراد وقتی متوجه شد اکثر عمرم را در ایران نبوده ام پرسید: "چرا سربازی ات را نمی خری؟"! گفتم مگر می شود؟ گفت: "بلی که می شود! بیا از این خانم (نماینده نظام وظیفه در آن اداره) سوال کن." سوال کردم که آیا می توانم یا خیر؟ گفت: "اگر به صورت غیر قانونی از کشور خارج شده ای و تا به حال غیبت داشته ای، می توانی سربازی را بخری؛ ولی اگر همه کارهایت قانونی و درست بوده است، نمی توانی سربازی را بخری!" شما را به خدا یک لحظه فکر کنید که چقدر این جواب احمقانه است! واقعا کلمه ای جز احمقانه به ذهن نمی رسد! آن فردی که تخلف و تقلب کرده است می تواند سربازی را بخرد، ولی من که همه کارهایم درست بوده است و قانون این کشور را رعایت کرده ام، مجبورم دو سال از عمرم را در سربازی هدر کنم. خیلی عجیب است. قانون خرید سربازی به صورتی تنظیم شده است که خلاف کاران برای تخلفی که کرده اند نه تنها مجازات نمی شوند، بلکه از نعمت و جایزه خرید سربازی هم برخوردار می شوند. هر چه فکر می کنم می بینم در هیچ طنز تلخی در سینما هم همچین تناقض عجیبی را ندیده ام!

برچسب‌ها: ایران، قانون


ابزار امتیاز دهیجمعه 13 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 23:44

921. عکس + فایل صوتی جلسه


با تشکر از همه ی دوستانی که لطف کردند و به جلسه تشریف آوردند. به نظرم جلسه ی خوبی بود. چند تن از دوستان تقاضا کردند که جلسه را هفتگی (یا دو هفته یک بار) بکنیم، ولی نمی دانم که آیا استقبال عمومی در این حد هست یا نه. در هر صورت، جای دوستانی که تشریف نیاوردند خالی بود و امیدوارم هر چه زودتر بتوانیم جلسه ی بعدی را ترتیب دهیم. یک عکس هم از دوستانی که تشریف آورده بودند را به اشتراک می گذارم. متاسفانه کمی دیر به فکر عکس گرفتن افتادم و چند تن از عزیزان که در جلسه شرکت کرده بودند، در عکس حضور ندارند. فایل صوتی مقدمه ی بنده بر جلسه نیز پیوست گردیده.


دانلود فایل صوتی,برچسب‌ها: جلسه، وبلاگ


ابزار امتیاز دهیچهارشنبه 4 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 00:25

920. جلسه خوانندگان وبلاگ


سلام دوستان

انشالله اگر خدا یاری کند، مانند گذشته، جلسه ای دوستانه برقرار خواهیم کرد که خوانندگان وبلاگ در آن با هم از نزدیک آشنا شوند. دوستانی که از خوانندگان قدیمی وبلاگ هستند، می دانند که این گونه جلسات مسبوق به سابقه است. مشخصات جلسه به شرح زیر است:


زمان:  پنجشنبه، 12 شهریور، ساعت 4 الی 6 عصر.


مکان: پارک قیطریه (تهران). به این صورت که من از ساعت 3:45 در کنار مجسمه امیرکبیر در جلوی فرهنگسرای پارک قیطریه خواهم بود. راس ساعت 4 با دوستان به سمت آلاچیق های پایینِ پارک حرکت خواهیم کرد. اگر دوستان دیر تشریف بیاورند مجبورند خودشان به قسمت پایینی پارک بیایند و دنبال ما بگردند. برای این که ما را گم نکنید، بهترین راه حل این است که حتما قبل از ساعت 4 کنار مجسمه امیرکبیر در جلوی فرهنگسرا باشید.


موضوع جلسه: جلسه پیرامون موضوع مهدویت خواهد بود و در آن سوالات، شبهه ها، نقد ها، آسیب شناسی ها و همه ی جوانب مختلفِ بحث آزاد است. از همه ی دوستان، چه آن هایی که به امام زمان اعتقاد دارند و چه آن هایی که در این باره تردید دارند، دعوت می شود شرکت کنند تا جلسه ی همفکری خوبی داشته باشیم.


حضور در جلسه برای عموم آزاد است. به امید دیدار تک تکِ شما. اگر مایل هستید دوستان و آشنایان خود را نیز بیاورید.

برچسب‌ها: جلسه، وبلاگ


ابزار امتیاز دهی