301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


جمعه 22 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 17:23

935. فراتر از حقوق


در این نوشتار سعی می کنم با ذکر یک خاطره یکی از دردهای کشورهای جهان سوم را توضیح دهم:


یکی از همکاران ما در شرکت در ایران، چندی پیش یک جراحی کوچک داشت. پس از انجام موفق جراحی در یکی از بهترین بیمارستان های خصوصی تهران، به سر کار برگشت. در میان صبحت هایی که در دفتر می کردیم گفت: چند روز بعد از جراحی به دفتر دکتر رفتم. خیلی از او ممنون بودم که کارش را خوب انجام داده است. از او تشکر کردم و یک میلیون تومان (علاوه بر مخارج بیمارستان) مستقیما به خودِ او هدیه دادم. خیلی خوشم آمد که قبل از عمل این پول اضافی را درخواست نکرده بود! با کمال میل این پول را به او پرداخت کردم، نوش جانش! در این میان، همکاران دیگر هم با او هم نوا شدند که دست دکتر درد نکند، ولی من متعجب و ناراحت برای آن ها خاطره ای به شرح زیر تعریف کردم:


یکی از آشنایان ما، در دانشگاهی در آلمان پذیرش دانشجویی گرفته بود. دانشگاهِ مذکور تعدادی خوابگاه داشت، ولی تعداد اتاق ها کمتر از تعداد دانشجوها بود. و طبق قوانین، وقتی اتاق ها پر می شد، مسئولیت محل اسکان دانشجوهایی که اتاق به آن ها نرسیده بود با خود دانشجوها بود و دانشگاه دیگر در این باره مسئولیتی نمی داشت. این آشنای ما، یکی از آن دانشجوهای بد شانس بود که به او اتاق نرسیده بود. او به دانشگاه رفته بود و شرایط سخت خودش را توضیح داده بود و اینکه برایش دشوار است در کشور غریب خارج از دانشگاه اتاق اجاره کند. مسئول مربوطه ی دانشگاه هم گفته بود که تلاشش را می کند تا برای او اتاق پیدا کند. خلاصه مسئول مربوطه طی تلاش های بسیار و پرس و جو نهایتا توانست برای آشنای ما در خوابگاه دانشگاه یک اتاق خالی کند. پس از این خبر خوب، آشنای ما به آن اتاق اسباب کشی کرد و مستقر شد. چند روز بعد، برای قدردانی از مسئول مربوطه، به دفتر او رفت و برای او هدیه ای برد. اینجاست که داستان جالب می شود؛ آن مسئول مربوط به شدت از دست دوست ما عصبانی می شود که منظورش از این کار چیست؟ می گوید: "من فقط وظیفه ی خودم را انجام داده ام. هر کاری کرده ام، برای این است که شغل من بوده است. برای انجام دادن وظیفه ام و شغلم، حقوق می گیرم. این هدیه دیگر چیست؟! هر چه زودتر از اتاق من برو بیرون!" این آشنای ما هم دست پاچه می شود و تلاش می کند توضیح دهد که منظوری نداشته است و فقط به عنوان قدردانی برای او هدیه آورده است. می گوید: "در کشور ما برای قدردانی از کسانی که برای ما زحمت می کشند و کاری انجام می دهند، هدیه ای در نظر می گیریم". ولی آن مسئول نمی پذیرد و دوباره این نکته را تکرار می کند که هر کاری کرده است وظیفه اش بوده است و در برابر این وظیفه حقوق دریافت می کند. دیگر هدیه مفهومی ندارد.


و بعد توضیح دادم که چقدر جامعه ی ما بدبخت است که افراد برای انجام وظیفه ی خودشان، توقع دارند فراتر از حقوقشان چیزی دریافت کنند. این موضوع آن قدر فراگیر است که شاید اصلا به چشم کسانی که در سیستم ایران بزرگ شده باشند نیاید. شاید تعجب کنند و بگویند، این که عیب ندارد که هدیه بدهیم! ولی اگر دقت کنید خواهید دید که همین فرهنگ غلط (ایجاد توقع فراتر از حقوق) است که مسائلی مثل رشوه را در جامعه رواج می دهد. یعنی یا طرف مقابل از روی اختیار مبلغی فراتر از حقوقتان به شما می دهد، و یا اینکه به زور آن مبلغ را از او می گیرید! در بسیاری از ارگان های خارجی، اگر هدیه ارزشی بیشتر از یک حد داشته باشد (مثلا بیشتر از 50 دلار ارزش داشته باشد) قانونا باید رد شود و اصلا حق پذیرش آن وجود ندارد. حتی در دانشگاه، اگر برای استاد خودت هدیه ای گران بخری، او قانونا حق ندارد بپذیرد. آن هدیه ای که برای شما عادی است، برای من حیرت آور و غیر قابل قبول است. تا وقتی فراتر از حقوق به افراد "هدیه" می دهید، توقع های عجیب و غریب در جامعه باقی خواهد ماند. از طرفی جامعه آن قدر مریض است که اگر این "هدیه" را ندهی، به هزار و یک چیز دیگر (مانند خسیس بودن) متهم می شوی. مانند شیرینی ندادنِ من در روز عروسی به کسی که دست گل عروس را پیچیده بود (و مبلغی را که طی کرده بودیم تمام و کمال دریافت کرد)، که آن داستان بماند برای روزی دیگر...

برچسب‌ها: ایران، خاطره


ابزار امتیاز دهیشنبه 16 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 10:15

934. عدالت - جلسه روز پنجشنبه


همانطور که دوستان می دانند در یکی از شب های دهه ی محرم، به موضوع عدل الهی پرداختیم و صحبت هایی در این باره کردیم (اگر آن جلسه را از دست داده اید، فایل صوتی را می توانید در این لینک مشاهده کنید).

یکی دو نفر از عزیزان گفته اند که این موضوع برای آن ها جذاب است و هنوز سوالات و حرف های بسیاری در این باره برای آن ها باقی مانده است. به همین دلیل، به نظر خوب رسید که نشست این هفته ی را به این موضوع اختصاص دهیم.


موضوع جلسه وبلاگ: عدالت

زمان: پنجشنبه، 21 آبان ماه، از ساعت 15:00 الی 17:00

مکان: (همان مکان جلسه قبل) آلاچیق های پارک قیطریه (جاده سلامتی). دوستان اگر ماشین دارند می توانند از اتوبان صدر و بلوار کاوه به سمت پارک بیایند. اگر پیاده هستند، می توانند از تجریش تاکسی سوار شوند، و یا اینکه از ایستگاه مترو قیطریه تاکسی به سمت پارک را سوار شوند.


پ.ن.1: از آن رو که هوا زود تاریک می شود، لطفا دوستان به موقع حضور یابند که بتوانیم به موقع جلسه را تمام کنیم.

پ.ن.2: شرکت در جلسه برای عموم آزاد است - چه ما را می شناسید چه نمی شناسید، چه مایل هستید حرف بزنید، چه فقط می خواهید در گوشه ای بنشینید و گوش بدهید؛ قدم همگی بر روی چشم.

برچسب‌ها: جلسه، وبلاگ


ابزار امتیاز دهیچهارشنبه 6 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 15:01

933. مجموعه ی سلسله جلسات هیات علمدار


با سلام.


بنا به درخواست دوستان، لینک سلسله جلسات تبادل نظر در هیات علمدار ارائه می گردد. امیدوارم که مباحث مورد استفاده دوستان قرار گیرد.


موضوع: توحید (1)
توضیحات: ابتدا به رابطه ی توحید با دیگر جزئیات دین اسلام پرداخته می شود. سپس، عظمت خدا و عجز ما انسان ها در فهم ذات او بررسی می شود. و در انتها، ترجمه ی کوتاهی از سوره "قل هو الله احد..." ارائه می گردد.
طول جلسه: 20 دقیقه
اندازه فایل: 7 مگابایت
لینک:  http://301040.blogsky.com/1394/07/26/post-940/927-توحید-هیات-علمدار-مستوفی-شب-دوم-محرم


موضوع: توحید (2)
توضیحات: ضمن ترجمه آیات 2 الی 6 سوره عنکبوت، به مباحث درجات توحید، آزمایشات الهی، و حرکت جوهری ملاصدرا پرداختیم.
طول جلسه: 26 دقیقه
اندازه فایل: 7.9 مگابایت
لینک: http://301040.blogsky.com/1394/07/27/post-941/928-توحید-هیئات-علمدار-شب-چهارم-محرم


موضوع: عدالت خدا
توضیحات: آیا خدا عادل است؟ اگر عادل است، پس چرا بعضی غنی و بعضی فقیر هستند؟ چرا سیل می آید و هزاران انسان را می کشد؟ چرا کور مادرزاد وجود دارد؟ چرا اتفاقات بد می افتد؟ این تفاوت ها چطور با عدالت خدا قابل جمع است؟
طول جلسه: 26 دقیقه
اندازه فایل: 8.6 مگابایت
لینک: http://301040.blogsky.com/1394/07/28/post-942/929-عدالت-خدا-هیئات-علمدار-شب-پنجم-محرم


موضوع: اختیار
توضیحات: آیا همه چیز دست خداست؟ اگر این طور است، پس اختیار ما چه می شود؟ اگر قضا و قدر الهی ما را مجبور به کاری کرده باشد، دیگر بهشت و جهنم چه معنایی دارد؟ (به عنوان مثال اگر قضا قدر الهی این بوده است که یزید امام حسین را بکشد، پس آیا می توان به یزید خرده گرفت؟)
طول جلسه: 25 دقیقه
اندازه فایل: 9.1 مگابایت
لینک: http://301040.blogsky.com/1394/07/29/post-943/930-اختیار-هیئات-علمدار-شب-ششم-محرم


موضوع: هدف زندگی
توضیحات: ما چرا زنده ایم؟ هدف زندگی انسان ها باید چه باشد؟ پیامبران آمده اند تا ما را به چه هدفی تشویق کنند؟
طول جلسه: 25 دقیقه
اندازه فایل: 9 مگابایت
لینک: http://301040.blogsky.com/1394/07/30/post-944/931-هدف-زندگی-هیئات-علمدار-شب-هفتم-محرم


موضوع: کاروان عُمر
توضیحات: داستان زندگی، داستان کاروانی است که از مبدا به سمت مقصد می رود. چه بخواهی چه نخواهی در این مسیر هستی. به قول حضرت علی در دعای کمیل ، امکان فرار کردن از حکومت الهی وجود ندارد "و لا یمکن الفرار من حکومتک". مهم این است که از وقت محدودت در این سفر، چگونه استفاده می کنی.
طول فایل: 40 دقیقه
اندازه فایل: 13 مگابایت
لینک: http://301040.blogsky.com/1394/08/03/post-945/932-کاروان-عُمر-هیئات-علمدار-شب-عاشورا


دانلود تمامی جلسات به صورت یک فایل فشرده:
مجموع طول جلسات: 160 دقیقه
اندازه فایل فشرده: 54 مگابایت
لینک: http://s6.picofile.com/file/8219628900/Heyat_Alamdar_Full_Set_94.zip.html


به امید این که همگی از این دنیای فانی سربلند بیرون بیاییم.

برچسب‌ها: جلسه، اسلام


ابزار امتیاز دهییکشنبه 3 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 08:36

932. کاروان عُمر - هیئات علمدار - شب عاشورا


داستان زندگی، داستان کاروانی است که از مبدا به سمت مقصد می رود. چه بخواهی چه نخواهی در این مسیر هستی. به قول حضرت علی در دعای کمیل ، امکان فرار کردن از حکومت الهی وجود ندارد"و لا یمکن الفرار من حکومتک". مهم این است که از وقت محدودت در این سفر، چگونه استفاده می کنی.

شب عاشورا، در هیات علمدار (خیابان یوسف آباد، کوچه 51) صحبت هایی کردیم که شاید بتوان گفت نتیجه ی همه ی صحبت های شب های گذشته بود. اگر دوستان همه ی فایل های قبلی را از دست داده اند، امیدوارم حداقل بتوانند از این فایل استفاده کنند.

طول جلسه: 40 دقیقه

اندازه فایل: 13 مگابایت


دانلود فایل صوتی

برچسب‌ها: جلسه، اسلام


ابزار امتیاز دهی