301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


دوشنبه 19 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 20:02

943. زنده بودن قرآن و دیگر آیات الهی


** سیستم آیات الهی **

بنده معتقدم که سیستم آیات الهی یک سیستم زنده است که می تواند موجب اثر شود. وقتی می گویم "زنده" منظورم یک مفهوم شاعرانه نیست، بلکه دقیقا منظورم همان است که می گویم. به نظرم این طور نیست که آیات قرآن مثل دیگر کتاب ها فقط جوهر بر روی کاغذ باشد. بلکه آن آیه (آن مفهوم) زنده است. تو می توانی با آن ارتباط برقرار کنی، و آن هم (به حول و قوه ی الهی) جوابت را خواهد داد. در واقع اعتقاد دارم که به قول فرنگی ها، سیستم dynamic و interactive هست. نه استاتیک.

یکی از نشانه های زنده بودن سیستم این است که می توان با آن ارتباط برقرار کرد. بعضی اوقات یک آیه یا یک حدیث را می بینم و به آن فکر می کنم. سپس در دلم می گذرد که، خدایا، اگر این آیه یا حدیث برایم برکت دارد، خودت آن را به من نشان بده - در واقع به نوعی درخواست interaction با آن آیه یا حدیث را می کنم. و دقیقا از آن رو که سیستم زنده است، اگر شرایط مناسب باشد، طولی نمی گذرد که آن آیه یا حدیث به شکل دیگری به سویم می آید و جوابم را می دهد.

بگذارید مثالی بزنم.

چندی پیش در نمازخانه ی شرکتمان یک حدیث در مورد نماز دیدم که به نظرم بسیار جالب بود. ولی متاسفانه در زیر آن حدیث، منبع ذکر نشده بود. از آن رو که متن حدیث به نظرم خیلی با اهمیت بود خیلی دوست داشتم بروم ببینم واقعا به چه صورت نقل شده است. امروز با خودم فکر می کردم که مدتی است که نمازم آن طور که باید و شاید توجه نکرده ام، و آن حدیث وصف حال من شده است. در همین فکرها بودم که آن حدیث (همراه با منبع) از طریق باور نکردنی در جلوی چشمم قرار گرفت. برای من، این نمونه ای است از زنده بودن سیستم. من درخواست interaction کردم، و الحمد لله سیستم هم جوابم را داد.

و این هم متن آن حدیث:

امام صادق علیه السلام فرمود:
 «هر که نمازهاى واجب را در اول وقت بخواند و درست ادا کند، فرشته آن را پاک و درخشان به آسمان رساند و آن نماز فریاد زند خدا تو را حفظ کند چنانچه حفظم کردی و تو را به خدا سپارم چنانچه مرا به فرشته‏ اى کریم سپردى، و هر که بدون عذر بعد از وقتش، آن را بدون دقت و ارتباط معنوی لازم بخواند، فرشته آن را سیاه و تاریک بالا برد و آن نماز فریاد کشد خدا ضایعت کند چنانچه ضایعم کردى و رعایتت نکند چنانچه رعایتم نکردى»
(وسائل الشیعة، ج ۴، ص ۱۲۳ و ۱۲۴)

خدا آخر و عاقبت همه ی ما را ختم به خیر کند. هر موقع نمونه ای از زنده بودن سیستم می بینم، دوباره متنبه می شوم که ای وای بر من و غفلت های روز مره ام.


چقدر سعدی زیبا می گوید:

ای که پنجاه رفت و در خوابی/
مگر این پنج روزه دریابی/

علیرضا بازارگان
19 بهمن 1394

برچسب‌ها: اسلام، قرآن، حدیث


ابزار امتیاز دهی