301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


چهارشنبه 19 اسفند‌ماه سال 1394 ساعت 11:16

945. دستورالعمل SMART برای تعیین اهداف


اهداف باید SMART باشند.

این هفته در جلسه ی هفتگی هیات انصارالمهدی قیطریه بحث هدف گذاری در زندگی مطرح شد. سخنران جلسه توضیح داد که بر اساس نظریه های مدیریتی، برای افزایش دقت و کارایی اهداف، بهتر است که آن ها از دستورالعمل SMART پیروی کنند:

S - Specific
M - Measurable
A - Achievable
R - Relevant
T - Time-bound

حرف اول، S، مخفف Specific به معنای "مشخص" بودن است. یعنی یک هدف نباید کلی گویی کند و دقیقا باید معلوم باشد که چیست. هدف "می خواهم آدمِ بهتری باشم" مناسب نیست، چون معلوم نیست که دقیقا مفهوم این عبارت چیست.

حرف دوم، M، مخفف Measurable به معنای قابل اندازه گیری است. یعنی باید معیاری برای ارزیابی عملکرد خود داشته باشیم. اگر قرار است وزن کم کنیم، باید بگوییم که دقیقا می خواهیم "چند کیلو" وزن کم کنیم که شاخص اندازه گیری معلوم باشد.

حرف سوم، A، مخفف Achievable به معنای دست یافتنی است. نباید اهداف به گونه ای بلند پروازانه باشد که هرگز نتوان آن ها را اجرا کرد.

حرف چهارم، R، مخفف Relevant به معنای مربوط و مطابق بودن است. هدف باید به گونه ای تعیین شود که به ما ربط داشته باشد. ما نمی توانیم برای چیزهایی هدف تعیین کنیم که از دست ما خارج است و یا به ما مربوط نیست.

حرف پنجم، T، مخفف Time-bound به معنای داشتن محدوده ی زمانی است. در تعیین اهداف باید دقت کنیم که زمانِ اجرای آن نیز مشخص باشد.

مثال از یک هدف که تمام دستور العمل فوق را رعایت کرده است:
"من برای جبران روزه های قضا شده در ماه رمضان گذشته، در هفته آینده، دو بار روزه خواهم گفت."

این هدف هم مشخص است، هم قابل اندازه گیری است، هم دست یافتنی است، هم به من مربوط است، و هم زمان آن مشخص است.

همانطور که می بینید، اگر اهداف با استفاده از دستورالعمل SMART تعیین شوند، بسیار بهتر و دقیق تر خواهند بود، و احتمال موفقیت در اجرای آن ها نیز افزایش پیدا می کند.


پ.ن.1: جا دارد که از هیات انصارالمهدی قیطریه تشکر و تقدیر هم بشود که علاوه بر مسائل مذهبی و عزاداری و خواندن دعا، به مسائل اجتماعی و شخصیتی هم می پردازد و به مخاطبین کمک می کند که انشالله هم در دنیا و هم در آخرت سعادتمند شوند.


ابزار امتیاز دهی